Dinku Novaku iz Požege idući tjedan neće biti produžen ugovor o radu.
Pročitajte i ovo
Istraživanje UN-a
Međunarodna organizacija rada: "Nezaposlenost uzrokovana pandemijom najgora je kriza od 1945."
ANALIZA GABRIJELE KIŠIČEK
Netipičan političar: Zašto je Vili Beroš tako brzo osvojio naciju i postao osoba kojoj se vjeruje, koja ohrabruje i suosjeća?
"Kredit će sjest idući mjesec meni i ženi. Trudna je. Drugo dijete čekamo. Sad je na bolovanju. Isto. Banka neće pitat odakle novci", kaže Novak.
Sjest će mu idući mjesec još jedna plaća, kaže. I onda će uskoro četveročlana obitelji ostati samo na prihodima od bolovanja. Kada se oduzmu kredit i režije. to je manje od 2000 kuna.
Nervozu pred najmlađim članom obitelji, kaže, ne pokazuje.
"Probudiš se u tri sata i ne možeš više spavati. Što dalje, kako zaraditi novac, odakle novci. Kako platiti kredit, kako djetetu kupiti robu“, kaže Dinko.
Od njegovog poslodavca smo doznali da je podnio zahtjev za isplatom tri neto minimalne plaće iz državnog proračuna i za odgodom plaćanja i poreza i doprinosa. Da bi mu ga država odobrila, tvrtka ne smije otpuštati radnike. Ali izgleda da može neproduljivati ugovor o radu. Ipak, sindikati kažu da je ova mjera zasad dobro rješenje.
"Činjenica je da je država napravila mjere koje sada za početak vrlo jasno znače za sve one koji nemaju uvjete za isplatu plaća, da će od države dobiti potporu od 3250 kuna. Sad ključ svega treba biti zadržavanje ljudi na radnim mjestima i isplaćivanje plaća da bi se zadržala njihova platežna moć“, kaže Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Neki se poslodavci odlučuju za otkaze kako bi onda radnici s minimalno 9 mjeseci rada, s burze dobili novčanu naknadu.
"Ako će poslodavci pribjegavati otkazima, tu poslodavci moraju biti vrlo oprezni jer svaki sporazumni raskid s poslodavcem im onemogućuje dobivanje bilo kakve naknade na Zavodu za zapošljavanje. Ako otpušta radnika, pitanje je hoće li se taj radnik više vratiti kod njega“, rekao je Mladen Novosel iz Saveza Samostalnih sindikata.
Da će se ići i s dodatnim mjerama za spas gospodarstva potvrdio je i premijer Andrej Plenković. Uvodit će ih postupno u ovoj neizvjesnoj krizi.
"S obzirom na razvoj situacije i činjenicu da u ovom trenutku nema naznaka ni o trenutku kada ćemo imati lijek za ovu pandemiju, kad ćemo pronaći cjepivo, ne znamo sa sigurnošću koliko će nam vremena trebati da steknemo imunitet. Sve to skupa stavlja nas u posebne okolnosti, a mi ćemo maksimalno angažirano i uključivo donositi odluke, poteze kao Vlada jer Vlada je za to i nadležna“, rekao je premijer Andrej Plenković.
Predsjednik Republike od ove Vlade traži veću odlučnost.
"Kad kažem odlučnije, ne možete Vladu tjerati u nekakav bezglavi deficit, ali u deficit - da. Ovo nije vrijeme za knjigovodstvo, nego za vodstvo“, kaže Zoran Milanović, predsjednik Republike.
A ono po njemu znači i odricanja zaposlenih u javnom sektoru.
"Da se javni sektor uključi ne sa solidarnošću, nego naprosto s nošenjem tereta i da se u prvoj prilici te plaće u javnom sektoru smanje“, dodaje Milanović.
Jedna od najvažnijh grana gospodarstva, turizam, lomi se u pandemiji koronavirusom. HUP-ova udruga ugostiteljstva i turizma je sa sindikatima postigla dogovor da se prava iz kolektivnog ugovora, minimalna plaća, dodaci, broj dana godišnjeg, stave izvan snage. Zagovaraju i novu mjeru - radnici na čekanju, a materijalnu podršku ugostitelji za to traže od Vlade.
"Radnici dok ne rade i dok su na čekanju, umjesto plaće dobivaju naknadu plaće u visini minimalno 60 posto plaće koju trenutno imaju ili su imali ugovorenu“, kaže Natali Komes Bujas, direktorica HUP Udruge ugostiteljstva i turizma.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr