Talijanske vlasti postrožuju mjere zbog ubrzanog rasta broja novozaraženih koji je na najvišim razinama od kraja travnja. Vlada planira proširiti "obvezu nošenja maski i na vanjski prostor", rekao je Speranza donjem domu talijanskog parlamenta.
"Maske su ključno sredstvo za borbu protiv širenja koronavirusa", posebno kad se susrećete s ljudima koji vam nisu sustanari, naglasio je talijanski ministar.
Mjera će biti dio odredbe koja će se usvojiti u srijedu i kojom će se vjerojatno i produžiti izvanredno stanje proglašeno na razini cijele Italije. Ono je trebalo isteći 15. listopada, no moglo bi biti produženo do 31. siječnja.
Proglašeno izvanredno stanje u slučaju katastrofe
Talijanska vlada proglašava izvanredno stanje u slučaju katastrofa poput potresa, a to joj dopušta da djeluje brže i zaobilazi neke procedure. Speranza je najavio da će vlada narediti i snažniju primjenu pravila socijalnog distanciranja.
Zaštitne su maske u nekim talijanskim regijama već obvezne u vanjskim prostorima, kao na Siciliji, u Kampaniji i Laziju. Pravilo se ne odnosi na mlađe od šest godina, građane s posebnim potrebama, goste vanjskih prostora kafića i restorana te one koji vježbaju ili se bave sportom.
Broj novozaraženih u Italiji raste devet tjedana zaredom, no situacija je i dalje bolja nego u ostatku Europe.
Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je kako je u posljednjih 14 dana u Italiji bilo 45 slučajeva zaraze na 100 tisuća stanovnika. U Španjolskoj taj broj iznosi 319,3, u Francuskoj 246,8, u Njemačkoj 34,1, a u Hrvatskoj 68,8.
Među boljima u Europi
"Među europskim državama Italija je uz Njemačku među boljima u upravljanju drugim valom, no nemojmo zbog toga imati iluzije", rekao je Speranza.
Talijanski ministar kazao je da je ponovno otvaranje škola u rujnu, za koje se strahovalo da će povećati broj zaraženih, "zasad imalo mali učinak". Italija je bila prva zapadna država pogođena pandemijom koronavirusa, posebno u sjevernim regijama.
No za razliku od ranih dana te zdravstvene krize, kad nije bilo dovoljno bolničkih kreveta i respiratora, talijanske bolnice danas su pod puno manjim pritiskom. Broj oboljelih na intenzivnoj njezi je krajem ožujka i početkom travnja bio veći od četiri tisuće, a 29. srpnja je pao na ispod 40. U ponedjeljak je narastao na 323.
Speranza poručuje da nema prostora za opuštanje. "Mislim da idućih nekoliko mjeseci neće biti lako", zaključio je.