"Krizu sam osjetila odmah jer mi freelanceri posao dogovaramo mjesec za mjesec, pogotovo na HRT-u, s kojim surađujem. Svi freelanceri i kulturni radnici možemo izdržati još dva-tri mjeseca. Ministarstvo kulture nije napravilo ništa da riješi našu poziciju i ne postoji nikakva ideja da se nama pomogne i da krenemo raditi. Mislim da je ključ u tome da svi radimo, a ne sjedimo kod kuće. Samostalni umjetnici sada dobiju 1600 kuna pomoći. Od toga ne možemo preživjeti", ispričala je novinarka, scenaristica i redateljica Danijela Stanojević, koja je usred pandemije koronavirusa ostala bez primanja.
Pročitajte i ovo
HZJZ
Raste broj oboljelih od Covida, jedna osoba preminula: Capak objasnio što će biti tijekom zime
Sindikat novinara upozorava
Sačuvati radna mjesta u medijima: ''Ako novinari nemaju od čega živjeti, javnost će biti uskraćena''
Predsjednica Sindikata novinara Hrvatske Maja Sever podsjetila je da su novinarke i novinari nastavili raditi svoj posao i u jeku pandemije koronavirusa kako bi javnost dobila točne i pravodobne informacije koje u ovim trenucima spašavaju živote.
"Naš sektor je bio prvi na udaru, a poslodavci su odmah počeli s mjerama štednje, otpuštanjem honoraraca, otkazivanjem ugovora freelancerima, smanjenjem plaća ljudima koji svakodnevno ugrožavaju svoje zdravlje. Nekoliko smo puta upozoravali i molili da se zaštiti novinarski sektor, ne samo izdavači nego i novinari, jer poslodavci već desetljećima pribjegavaju honorarnoj suradnji s novinarima i drugim medijskim djelatnicima jer im je tako najlakše otpustiti ljude", istaknula je Sever.
Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko rekao je da je HND iznimno zabrinut zbog novog udara na novinarstvo u Hrvatskoj, a još više zbog činjenice da "Vlada i resorna ministrica očito ne mare".
"I dok Europska komisija, Vijeće Europe kojim predsjeda bivša ministrica iz Vlade Andreja Plenkovića, Europska federacija novinara i druge strukovne organizacije upozoravaju na važnost očuvanja novinarstva kao osigurača da društva ne skliznu iz demokracije u autokraciju ili diktaturu, naša Vlada svojim nečinjenjem kao da priželjkuje da i ovo malo novinarstva što je ostalo nestane.
Dva mjeseca hrvatska Vlada nije napravila ništa za novinare, a posebno je zabrinjavajuća situacija u lokalnim medijima jer ljudi ostaju bez posla i njihova egzistencija kao i egzistencija njihovih obitelji ozbiljno je ugrožena", upozorio je Zovko.
"Već predložili mjere"
Maja Sever podsjetila je i da su SNH i HND već predložili hitne konkretne mjere pomoći novinarstvu, rekla da su mjere konkretne i brzo provodljive te ne bi previše opteretile proračun jer su novinari krizom iz 2008. desetkovani.
"Prema anketi SNH i HND-a u manje od mjesec dana ove krize čak 28 posto slobodnih novinara, freelancera i honorarnih suradnika ostalo je bez ikakvog angažmana u hrvatskim medijima, 26 % ih je izgubilo većinu angažmana, a kod njih 16 % angažman se prepolovio", ističe Sever.
Podsjeća da mjere koja je Vlada donijela ne pokrivaju slobodne novinare i honorarce te da mnoge lokalne medijske kuće čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave nemaju pravo na mjere HZZ-a jer koriste javno financiranje.
"Kako se borimo za sportaše ili da restorani mogu na stolu ispred staviti vrećicu, tako se borimo i za kolegicu Danijelu, i za snimatelja ovog prijenosa, i novinarku, i za sve kolegice i kolege koji su se našli u teškoj situaciji", poručila je Sever.
"Od Vlade više ne očekujemo, nego zahtijevamo da u što kraćem roku osmisle i uvedu mjere za novinare, jer će u protivnom posljedice biti katastrofalne", upozorio je Zovko i na kraju dodao da su HND i SNH pozvani su u četvrtak na sastanak s ministricom kulture Ninom Obuljen Koržinek.