Obavijesti Video Pretražite Navigacija
NAJNIŽA STOPA SMRTNOSTI NA SVIJETU

Koja je njihova tajna? Ova je otočna država bila jedna od prvih u kojoj je zabilježena zaraza koronom, a danas tvrde da su iskorijenili virus

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Nekoć je imao najvišu stopu oboljelih od bolesti COVID-19 u jugoistočnoj Aziji, no nakon što je u utorak prijavio 14 dana bez novih lokalnih slučajeva, rekavši da je ugasio posljednje žarište zaraze u radničkom domu, Singapur je iskorijenio virus.

Krcati domovi u kojima žive mladi, slabo plaćeni radnici, uglavnom iz Bangladeša, Indije i Kine, ranije ove godine bili su epicentar širenja virusa o ovom gradu-državi.

Pročitajte i ovo Igor Vidić, brat blizanac nultog pacijenta U Hrvatskoj Nulti COVID-19 pacijent prije četiri godine pod rotirkama odveden u bolnicu: "Traumatično iskustvo gdje se preko noći okrenuo svakodnevni život" Ilustracija u tjedan dana Objavljeni novi podaci: Raste broj zaraženih koronavirusom

I dok Singapur nije prijavio nijedan slučaj dva tjedna, mali broj zaraženih slučajeva slijevao se izvana, no oni su odmah izolirani, rekle su vlasti.

Singapur je bio jedna od prvih država koje su zabilježile slučajeve bolesti COVID-19 izvan Kine, gdje se virus najprije pojavio, 23. siječnja. Zabilježeno je više od 58.000 slučajeva, no gotovo svi zaraženi su se oporavili, a stopa smrtnosti najniža je na svijetu sa samo 28 umrlih.

Većina slučajeva zaraženih u Singapuru pojavila se u radničkim smještajima. Vlasti su tamo nametnule stroge karantene, zbog čega su ih kritizirale udruge za ljudska prava. No i dalje je bilo potrebno dosta mjeseci kako bi se obuzdala žarišta čak i kad je broj zaraženih u široj zajednici bio nizak.

U utorak je Singapur prvi put ustvrdio da nema novih žarišta zaraze diljem zemlje od početka pandemije.

Kad su u travnju bile u porastu dnevne zaraze, država-grad imala je najviše slučajeva zaraze u jugoistočnoj Aziji. Slučajevi u Indoneziji i Filipinima otad su zasjenili brojke koje je bilježio Singapur.

Singapur je morao uvesti karantenu na dva mjeseca kako bi zaustavio širenje bolesti u travnju. Iako se život vratio u relativnu normalu otad, ostalo je obavezno nošenje maski i stroga pravila o socijalnoj distanci, dok granice zemlje ostaju uglavnom zatvorene.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene