SAD je u proteklih sedam dana dnevno prosječno imao 94.819 novih slučajeva zaraze što je rast za pet puta u manje od mjesec dana.
Pročitajte i ovo
OGLASILA SE VON DER LEYEN
SAD nastavlja primjenjivati zabranu ulazaka u zemlju za sve koji dolaze iz EU: ''Moramo što prije riješiti taj problem. To se ne smije tjednima odugovlačiti''
Sedmodnevni prosjek daje najprecizniju sliku brzine širenja slučajeva jer neke savezne države o brojevima izvještavaju jednom tjedno.
Na sedam saveznih država s najmanjim brojem cijepljenih – Floridu, Texas, Missouri, Arkansas, Louisianu, Alabamu i Mississippi – odnosi se polovica slučajeva i hospitalizacija u cijelom SAD-u, objavio je u četvrtak koordinator Bijele kuće za COVID-19 Jeff Zients.
Vodeći američki epidemiolog Anthony Fauci u srijedu je upozorio da bi broj novih dnevnih slučajeva u narednim tjednima mogao narasti na 200.000.
''Ljudi koji se ne cijepe pogrešno misle da se tu radi samo o njima, ali se ne radi. To je i o svima drugima'', dodao je Fauci.
SAD u borbi protiv zaraznijeg delta soja planira dati i treću dozu cjepiva Amerikancima iz visokorizičnih zdravstvenih skupina, najavio je Fauci u četvrtak.
SAD se time pridružuje Njemačkoj, Francuskoj i Izraelu koji su donijeli tu odluku, ignorirajući pozive Svjetske zdravstvene organizacije da to odgode kako bi se omogućile doze i drugim dijelovima svijeta.
Skok na Floridi
Južne savezne države, koje imaju najniže brojeve cijepljenih, imaju najviše novih slučajeva. Florida, najveće žarište u zemlji, u četvrtak je postavila novi crni rekord s ukupno 12.373 pacijenta s COVIDOM-19 u bolnicama.
U poluotočnoj saveznoj državi je 23 posto svih hospitalizacija u SAD-u, rekla je u srijedu glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki, pozvavši tamošnjeg republikanskog guvernera Rona DeSantisa da se ''pridruži u borbi'' protiv koronavirusa nakon što je on kritizirao predsjednika Joea Bidena jer je izdvojio Floridu.
Biden je u utorak pozvao republikanske čelnike Floride i Teksasa, u kojima je trećina novih slučajeva, da poštuju javne upute uvedene zbog pandemije ili da se ''maknu s puta''.
Grad New York je u borbi protiv pandemije uveo obavezu dokaza o cijepljenju za ulazak u restorane, teretane i druge poslovnice. Dio američkih privatnih tvrtki također je uveo obavezu cijepljenja za svoje zaposlenike.
Ulazak u zemlju samo za cijepljene?
Koordinator Bijele kuće za koronavirus Jeff Zients potvrdio je da međuagencijska radna skupina radi na planovima u kojima će se tražiti neka vrsta obaveznog cijepljenja za inozemne putnike.
Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki je na odvojenoj konferenciji pak rekla da nije sigurna hoće li SAD tražiti obavezno cijepljenje.
Priznala je da SAD ima nekonzistentnu politiku ulaska u državu jer je zabranjen za stanovnike nekih država s malim brojem, a dopušten za one iz zemalja s velikim brojem zaraženih.
Bijela kuća je održala razgovara s aviokompanijama i drugim tvrtkama o tome kako implementirati obavezno cijepljenje.
Vlasti moraju razmotriti i kakve će dokaze o cijepljenju prihvaćati i hoće li se priznavati cjepiva koja se koriste u nekim državama, a nisu odobrena u SAD-u.
SAD trenutno zabranjuje ulazak većini neameričkih građana koji su u posljednjih 14 dana bili u Ujedinjenom Kraljevstvu, 26 članica šengenskog prostora, Kini, Indiji, Južnoafričkoj Republici, Iranu i Brazilu.