Tijekom liječenja pacijenta u Indoneziji, znanstvenici su otkrili novu "najmutiraniju" verziju koronavirusa. Ovaj soj ima više od 110 mutacija što je dvostruko više od omikrona.
Ova preoblikovana verzija delte prikupljena je iz brisa pacijenta u Jakarti te ima 113 jedinstvenih mutacija od kojih čak 37 utječe na šiljasti protein koji virus koristi da se uhvati za ljude.
Pročitajte i ovo
Malo se pogubila
VIDEO Najstarija senatorica zbunila se prilikom glasanja o raspodjeli 823 milijarde dolara: "Samo reci da!"
Znanstvenici su ovaj zasad neimenovani soj nazvali najekstremnijim koji su ikada vidjeli, no još uvijek nema dokaza da bi se soj mogao proširiti, a kad bi se i proširio stručnjaci navode da to ne bi dovelo do nove karantene.
Pacijent koji je zaražen umjesto da preboli virus u nekoliko tjedana pati od produžene infekcije koja može trajati i nekoliko mjeseci. Infekcije poput ove javljaju se kod pacijenata s kompromitiranim imunološkim sustavom, poput onih s AIDS-om ili onih koji su podvrgnuti kemoterapiji raka pa su zbog toga manje sposobni za borbu protiv virusa.
Pročitajte i ovo
opasna tradicija
VIDEO Panika na Festivalu krvi: Životinja pobjegla od mučne smrti, ozlijeđeno više ljudi
Ipak, takve infekcije zabrinjavaju znanstvenike jer stvaraju savršene uvjete za mutaciju koronavirusa i tako mu dopuštaju da prijevarom prođe tjelesnu obranu, piše Daily Mail.
"Kako se virus širi i nastavlja mutirati, to će neizbježno rezultirati ozbiljnim infekcijama kod najosjetljivijih, a također će povećati broj onih koji trpe teret dugoročnih posljedica infekcije", rekao je Lawrence Young, virolog sa Sveučilišta Warwick.