Prema podacima MUP-a, do 14. srpnja ove godine otkrivena su 703 krivotvorena PCR testa, najviše na području policijskih uprava Vukovarsko-srijemske (251), Brodsko-posavske (134), Istarske (95) i Splitsko-dalmatinske (64).
Prošloga tjedna splitska policija tako je na ulazu na stadion Poljud s krivotvorenim PCR testovima otkrila 26 osoba, među kojima je bilo 13 maloljetnika. No Split nije usamljen u tim slučajevima, policija se od početka pandemije s njima susreće po cijeloj Hrvatskoj, posebno na graničnim prijelazima. Tako je primjerice u Primorsko-goranskoj županiji u nekoliko dana svibnja otkriveno 26 osoba u krivotvorenju PCR testova među kojima su uglavnom bili stranci.
Pročitajte i ovo
samo kod njih
HZJZ objavio: Od 16. lipnja nove cijene za testiranje na koronavirus
Da krivotvoreni PCR testovi na granicama nisu rijetkost, govore i primjeri i iz Slavonije, gdje su na nekoliko graničnih prijelaza otkriveni strani državljani koji su policiji pokazali negativan test na COVID-19, no utvrđeno je da su bili krivotvoreni.
Među strancima koji su krivotvorili PCR testove su državljani BiH, Brazila, Nizozemske, Sjeverne Makedonije, Austrije, Albanije, Kosova, Češke, Italije, Crne Gore, Švedske, Velike Britanije, Njemačke, Mađarske, Srbije, Slovenije, a i hrvatski državljani znaju koristiti krivotvorene testove za ulazak u zemlju ili da bi im se ukinula mjera samoizolacije.
Obrazac za krivotvorenje i testovi pronađeni na internetu
Neki od privedenih stranaca policiji su priznali da su negativan PCR test pronašli na internetu i onda se potrudili na njemu krivotvoriti svoje podatke.
U MUP-u kažu da vozači i putnici u automobilima najčešće predočuju PCR testove kako bi izbjegli izricanje posebne mjere samoizolacije, kojom prilikom policijski službenici temeljem izražene sumnje u pravovaljanost nalaza PCR testa utvrđuju kršenje propisa, odnosno počinjenje kaznenog djela krivotvorenje isprave, za koji zakon predviđa i do tri godine zatvora.
"U slučaju postojanja osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo 'krivotvorenje isprave' policijski službenici postupaju sukladno odredbama Zakona o kaznenom postupku, provode kriminalističko istraživanje, prikupljaju dokaze te podnose kaznenu prijavu nadležnom Državnom odvjetništvu", poručuju.
U policiji kažu da se do sada nisu susreli s krivotvorenim EU digitalnim COVID potvrdama niti imaju evidentirane zlouporabe tih potvrda. Napominju da je za validaciju EU digitalnih COVID potvrda službeno objavljena aplikacija covidGO (na App Store i Google Play online trgovinama) koja ne dopušta manipulaciju kod očitanja i validacije potvrde.
Na javnim okupljanjima kontrolu provodi organizator pojedinog događaja u skladu s odredbama propisanih odlukom Stožera civilne zaštite za sada putem dostupnih aplikacija na mobilnim telefonima. Inspektori područnih ureda civilne zaštite obavljaju inspekcijske nadzore na određenim događajima kao što su nogometne utakmice, noćni klubovi, svadbe.