Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u srijedu da, prateći brojeve novoboljeih od koronavurusa i opterećenost bolničkog sustava, imamo dobar trend kad je riječ o broju hospitaliziranih i otpuštenih iz bolnica te broju bolesnika na respiratoru.
Pročitajte i ovo
Plaća HZZO
Vilijev potpis za zdravlje nacije: Vlada ovlastila ministra Beroša za kupnju Pfizerovog cjepiva
Cijepljenje preko reda
Psihijatar Vukušić iz COVID postelje opleo po Buriloviću i Borasu: "Od njihovih postupaka ljigavija su samo objašnjenja". Ima poruku i za Beroša
"Danas smo imali 341 novoboljelog. Ono što je za mene kao ministra daleko važniji podatak je broj hospitaliziranih, broj novozaprimljenih i otpuštenih te broj osoba na respiratoru, jer to ukazuje na opterećenost zdravstvenog sustava. Danas imamo 299 osoba na bolničkom liječenju, od jučer su hospitalizirane 33 nove, a 38 osoba je otpušteno. To je dobar trend jer ako bi brojevi bili drugačiji ukazivali bi na povećani broj osoba koje tretiramo", rekao je Beroš uoči sjednice vlade.
"Imamo 24 bolesnika na restpiratorima, dvoje novih od jučer,i to nije dobro jer je upitno hoće li se oporaviti ili ne", kazao je.
Po smrtnosti smo porasli i četvrti smo na 100.000 stanovnika na ljestvici Europskog centa za prevenciju bolesti (ECDC). "To nije dobro, ali analizirajući te podatke s epidemioloziima i infektolozima zaključili smo da je to u vezi s velikim brojem novooboljelih u posljednje vrijeme, s brojem hospitaliziranih i onih koji su na respiratoru", kazao je Beroš.
"Najviše možemo napraviti sami. Znamo način na koji se možemo boriti protiv epidemijie i to poštivati", rekao je.
Vezano uz zahtjeve epidemiologa da u samoizolaciju idu samo zdravstveni djelatnici, Beroš je rekao kako je to mišljenje pojedinih epidemiologa, a odluku o tome mora donijeti struka.
Upitan za liječenje ostalih bolesti, Beroš je naglasio kako COVID-19 moramo imati u fokusu, ali ne smijemo zanemariti ostale zdravstvene potrebe, kronične, onkološke bolesti.
"U kontekstu novog normalnog pokušavamo iz dana u dan slati upute i promišljati kako adekvatno odgovoriti. Nije lako i jednostavno jer mogući unos virusa u zdravstveni sustav ugrožava ne samo zdravstvene djelatnike nego i druge bolesnike".
Što se tiče cjepiva, Beroš kaže kako je veliko pitanje kada će se doći do cjepiva protiv koronavirusa koje će biti sigurno i učinkovito.
"Ovo što su napravili u AstraZeneci dobar je primjer jer su uočili nepravilnosti koje treba ispitati", kazao je Beroš u povodu objave farmaceutske kompanije AstraZeneca koja je objavila da pauzira ispitivanje cjepiva nakon "neobjašnjive bolesti jednog od sudionika".