U Republici Srpskoj sve su glasnije optužbe da su pacijenti u bolnicama za vrijeme pandemije umjesto na medicinski, bili prikopčani na industrijski kisik.
Pročitajte i ovo
BIJESNI ORLANDO
Milorad Dodik prijeti europskom putu BiH: "EU vodi kurvanjsku politiku"
Nastavak suđenja
Milorad Dodik: "Želi me se maknuti iz politike", odvjetnik Radovana Karadžića: "Krše nam se ljudska prava"
Premijer RS-a Radovan Višković i ministar zdravlja Alen Šeranić u četvrtak su izjavili da je iz beogradskog laboratorija stigao rezultat analize kisika iz banjolučkog Univerzitetskog kliničkog centra prema kojemu se za liječenje pacijenata koristi medicinski kisik.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH poručila je tim povodom da taj nalaz kontrole kisika jednostavno - nije valjan. Kako su rekli, kontrola kvalitete lijekova u BiH se obavlja u Kontrolnoj laboratoriji agencije, a koja je u mreži Službenih kontrolnih laboratorija za lijekove (OMCL - Official Medicine Control Laboratories), piše Klix.
"Svaki lijek, uključujući i medicinski kisik, koji je prošao postupak registracije u BiH treba imati dozvolu za stavljanje lijeka u promet, treba biti proizveden i kontroliran od strane ovlaštenog proizvođača u skladu s tom dozvolom, kontroliran od Agencije ili drugog laboratorija koji ovlasti Agencija, i distribuiran u BiH od ovlaštenog distributera", navodi se u priopćenju Agencije.
Iz oporbe tvrde da imaju dokumentaciju
Dok nadležni odbacuju optužbe i tvrde kako se radi o pokušaju oporbe da skupi poneki politički poen, Mirko Šarović, predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) tvrdi kako za svoje tvrdnje ima i dokumentaciju.
Otkriva kako je za bolnice u Republici Srpskoj nabavljan i korišten, umjesto medicinskog, industrijski kisik koji se koristi za željeznice.
"Kisik za željeznice iz Hrvatske nabavljan je i korišten kao medicinski kisik u bolnicama u Republici Srpskoj. Postoji sva dokumentacija i dokazi", rekao je. Šarović smatra kako je malo nedostajalo da se ništa ne otkrije.
"Sreća da smo to otkrili. Što će se dogoditi? Mislim da čiste sva skladišta i magacine s tehničkim kisikom i ubrzano se pokušava dobiti medicinski kisik. Prema našim informacijama - on stiže iz Njemačke, iz Messera", rekao je.
Isporuka iz Siska, a ne iz Pule
Otkrio je da je kompanija TGT iz Laktaša, koja je imala ugovoren posao s Univerzitetskim centrom, isporuku vršila iz Siska, a ne iz Pule, kako imaju rješenje Agencije za lijekove.
"Medicinski kisik se proizvodi u Puli, a ovaj iz Siska, on se proizvodi za željeznice i on je uvezen u Republiku Srpsku", pojasnio je.
Smatra da je odgovornost dvostruka - prvo za krivotvorenje ili neodgovarajuću dokumentaciju.
"Potrebno je utvrditi kvalitetu kisika, ima indicija da je utjecao na zdravlje ljudi. Posljednjih dan-dva pojavljuju se informacije da će biti tužbi građana koji smatraju da su njihovi najbliži umrli zbog toga. Odgovornih je mnogo, koliko će ih završiti s optužbama i u zatvoru - to je nešto drugo", dodao je.
Podsjeća na izjavu direktora TGT-a o isporuci industrijskog kisika koji se koristi i u druge svrhe.
"Tender je bio namješten da se isporučuje. Ne vidim prostor za obranu od nečega što je uzdrmalo ne samo Republiku Srpsku nego i cijelu BiH", istaknuo je.
Prozvao odgovorne
Govoreći o aferi Kisik, Šarović je kazao da su za tu situaciju odgovorni u vladi Republike Srpske, resorno ministarstvo, Univerzitetski klinički centar i drugi. “Zbog toga što institucije nisu radile svoj posao. Mislim da je ovo bio krajnji trenutak da se sve ovo razotkrije, neće se s tim stati", kazao je za N1.
Smatra da su odgovorni predstavnici vlasti, bez obzira na to jesu li neke stvari učinili svjesno ili nesvjesno. "Ne upiremo prstom ni u koga. Radi se o nevjerojatnom skandalu", kazao je i pozvao vladu RS-a da da ostavku.
Šarović je o tome pisao i na svojem profilu na Facebooku.