Kad se u Slavoniji, koja gospodarski i demografski propada, otvori nova tvornica, i to za preradu ribe - to je prava vijest. Tvornica za preradu slatkovodne ribe otvorena je u Čačincima kod Orahovice. U tvornicu je uloženo 25 milijuna kuna, od čega je 9 milijuna bespovratnih, iz IPARD-a.
Pročitajte i ovo
Istraga u tijeku
Kako se mlada žena otrovala plinom u riječkoj tvornici? Ispitivanje je trajalo cijelo jutro, 20 radnika završilo u bolnici
Tragedija u Kukuljanovu
Detalji užasa u Rijeci: Mlada žena otrovala se plinom u riječkoj tvornici, pomoć zatražilo još 15 osoba
Riba u tvornicu stiže iz obližnjih ribnjaka, a radnici iz okolnih sela. Jasna Mroz iz Čačinaca nije ni sanjala da će se zaposliti nakon 17 godina "biroa". "Dugo sam bila nezaposlena i sad unazad tri mjeseca sam dobila posao i drugačije se čovjek osjeća. Zadovoljniji je. U društvu je. Puno znači", kaže ona.
Jasni dugoočekivani, a Goranu prvi posao nakon fakulteta. Oboje u novoj tvornici za preradu ribe. "Iskreno - moram reći da je lijepo raditi u ovakvom okruženju, u ovakvoj tvornici, visoko su podignute ambicije", kaže Goran Bošnjaković, prehrambeni tehnolog.
U novoj je tvornici zaposleno 15 radnika iz Čačinaca i okolice. "Lijepo je znati da se u jednoj maloj općini u Slavoniji, od tri tisuće stanovnika, otvara tvornica od 25 milijuna kuna koja zapošljava i koja ima kapaciteta zaposliti još ljudi", rekao je Tomislav Tolušić, ministar poljoprivrede.
PP Orahovica najveći je hrvatski proizvođač slatkovodne ribe. Tvornica za preradu logična je nadogradnja na proizvodnju u njihovim ribnjacima. "Ideja je sinula u onom trenutku kad smo shvatili da živa riba i proizvod kao takav nije odgovor na zahtjeve tržišta i način užurbanih života", kaže Vlado Čondić-Galinčić, predsjednik Uprave PP Orahovica
Tržište traži očišćeno, izrezano, filetirano. Hrvati su na europskom začelju po potrošnji ribe. Što slatkovodne, što morske, prosječan Hrvat na godinu pojede samo 6 kilograma ribe. Najviše se ribe pojede uoči božićnih blagdana. Neki kažu da je skupa, no kilogram slatkovodne ribe stoji koliko i kilogram piletine.
"Ona priča i predrasude da je to riba iz mulja koja se 'čuje', to više ne stoji. Nije jedino riba iz Dalmacije dobra, dobra je i ona iz Slavonije", ustvrdio je Čondić-Galinčić.