Plivati bi trebali znati svi, a oni koji ne znaju, imaju priliku naučiti. I to besplatno. Jer u Rijeci kreće projekt "Hrvatska pliva". Ove godine tako na razini cijele Hrvatske oko tri tisuće djece može do statusa - plivač početnik
"To je da se dijete održava skromno, nesigurno na površini vode, ali da može samostalno preplivati 25 metara u mirnim i stabilnim uvjetima kakvi vladaju u bazenu. Tu definitivno ne bi bila preporuka da se takvo dijete pusti bez nadzora u more, jezero ili ne daj Bože rijeku", kaže Krešimir Čač, koordinator struke u riječkom PK Primorje.
Krenuti je najbolje u vrtićkoj dobi ili u nižim razredima osnovne škole. "Da se djeca oslobode tog početnog straha od vode koji imaju, a i onda mogu uzastopno slijediti sve naše stupnjeve programa koji djeci daje i znanje i vještine za dalje", kaže Ana Bajok, trenerica plivanja.
A edukacija je i više nego potrebna. Iako smo zemlja mora, rijeka i jezera, brojem plivača ne možemo se pohvaliti.
Pročitajte i ovo
porazne statistike
U dijelovima Hrvatske čak 70 posto djece ne zna plivati: Stručnjakinja otkriva što morate učiniti da biste i službeno bili plivač
Pročitajte i ovo
poznato turističko odredište
Na ovome otoku morski psi najčešće napadaju: "U dva mjeseca jedan turist je ostao bez noge, a još dvojica su sažvakana na komade"
"Više od 50, 60 posto djece čak i u ovom primorskim krajevima u prvom razredu ne zna plivati, a kad kažemo da ne zna plivati, to znači da ne može preplivati 25 metara samostalno, i to neki plivač početnik, a da ne govorimo o nekom plivaču koji se samostalno održava u uvjetima mora, gdje su valovi. Poražavajuća statistika", kaže Marko Strahija, koordinator u PK Primorje.
Na tome treba poraditi jer utapanje je vodeći uzrok smrti kod djece, odmah nakon prometnih nesreća, te jedan od pet glavnih razloga nesretnih slučajeva u Lijepoj Našoj.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr