Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Zaposlen rekordan broj žena, no nejednakosti izražene

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Broj zaposlenih žena veći je nego ikada prije, no većina žena obavlja slabo plaćen posao i doslovce sve žene manje su plaćene od svojih muških kolega, tvrdi u svojem izvješću Međunarodna organizacija rada (ILO).

UN-ova agencija za rad navodi da je lani radilo 100 milijuna žena više nego 1996. godine. Međutim, od ukupno 1,2 milijarde zaposlenih ili radnika koji traže posao, prisutne su znatne razlike u statusu, sigurnosti radnog mjesta i plaći.

Pročitajte i ovo Položaj žena - 1 Položaj žena Imaju manje plaće, niže pozicije i manje mirovine, ali: Kad neće milom, onda će europskom direktivom Slika nije dostupna Hrvatice i dalje neravnopravne s muškarcima

Udio žena u globalnoj zaposlenosti je 40 posto - jednako kao i desetljeće ranije - a postotak žena koje traže posao pao je u nekoliko regija, uključujući i Istočnu Europu, Južnu Aziju i subsaharsku Afriku.

Veći su izgledi za nezaposlenost žena nego muškaraca. Žene čine većinu "siromašnog radništva" u svijetu, a to je kategorija obitelji koja živi s manje od dolara po osobi dnevno, navodi ILO.

"Ritam smanjivanja razlika je vrlo spor", ističe ILO u izvješću
objavljenom na Međunarodni dan žena.

Jedan od razloga stagnacije sudjelovanja žena u radnoj snazi jest taj što sve više žena teži višem obrazovanju i stoga se kasnije uključuju u tržište rada, navodi se u izvješću.

Nepismenost među ženama najveća je na jugu i zapadu Azije, u subsaharskoj Africi i arapskom svijetu, regijama gdje žene najviše rade u poljoprivredi. Mnoge od njih prodaju hranu na tržnicama, ali teže od muškaraca dobivaju kredit i vlasništvo nad zemljom.

Na globalnoj razini došlo je do pomaka jer uslužne djelatnosti zapošljavaju više žena nego li sektor poljoprivrede ili industrije.

Muškarci, međutim, i dalje dobivaju bolje plaćena radna mjesta u financijskim službama i prodaji nekretnina.

Žene su najviše zaposlene u sektorima slabo plaćenih zanimanja, navodi se u izvješću koje prema engleskom jeziku sažima njihovu sudbinu na tržištu rada u pet "C" (caring, cashiering, catering, cleaning, clerical, što su poslovi njegovateljice, blagajnice, pripremanja hrane, čišćenja i činovnički poslovi).

Većina tih poslova obavlja se u malim tvrtkama gdje zaposlenici nisu organizirani u sindikate te žene imaju manje ovlasti i manje mogućnosti da poboljšaju svoj ekonomski status.

Glavni tajnik ILO-a Juan Somavia poručio je da bi "promicanje dostojnog rada" trebalo dovesti do rasta plaća i boljih mogućnosti zapošljavanja za žene.

"Ženama se mora pružiti prilika da sebe i svoje obitelji izvuku iz siromaštva tako što će stvoriti bolje mogućnosti zapošljavanja", jer u protivnom "proces feminizacije siromaštva nastavit će se i prenijeti na iduću generaciju", navodi izvješće.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene