Četiri helikopterske baze za spašavanje ljudskih života nalaze se na Krku, u Zagrebu, Osijeku i Splitu. Specijalizirani helikopteri, specijalizirana posada. Sve u službi pacijenata.
"Pacijent se aktivno monitorira, daje se potrebna terapija i provode se svi postupci reanimacije sukladno protokolu helikopterske medicinske službe ako dođe do toga, znači opremljeni smo sa svime", kaže liječnica Tamara Maurović.
"Na ovaj način pružimo građanima, a i posjetiteljima lijepe naše ono što je nedostajalo, a to je helikopterska medicinska hitna služba da bi spojili te vrhove trokuta, more kopno i zrak, ekstremno me veseli da smo uspjeli realizirati ovja projekt", poručio je ministar zdravstva Vili Beroš.
Prije prvih letova opsežna obuka cijelog tima.
Pročitajte i ovo
počinje tiskanje listića
Glasnogovornik DIP-a otkrio zanimljivu statistiku o kandidatima i ključnu stvar za birače: "Bitno je da građani izvade tu potvrdu..."
"Prošli smo određenu specifičnu obuku za rad na helikopteru i svi imamo ili specijalizaciju iz hitne medicine ili smo jedan duži dio godina radili u terenskoj službi", ističe Maurović.
Više od 10.000 sati naleta ugovoreno je u idućih sedam godina. Vrijednost projekta je 62 milijuna eura.
"Ovo se ne može mjeriti brojem eura. Ovo se mjeri brojem spašenih života i meni je drago da smo već prvi dan uspostave HHMS-a imali dvije intervencije i već sada ova služba pokazuje svoj smisao i sadržaj", kaže Beroš.
Najmoderniji helikopteri poletjeti mogu za dvije minute. Jedino što ih može zaustaviti su ekstremno loši vremenski uvjetima.
Letenje i spašavanje ljudskih života za pilote je velik izazov.
"Ja moram reći da su veoma organizirani. Mi imamo komunikaciju, non stop smo u vezi s dipečerom i sa zemaljskim snagama, to dobro funkcionira, dobijemo poziv kad smo u bazi", rekao je pilot Miodrag Dimitrijević.
Uz zračne snage, tu su pomorske i kopnene, čime su spojene sve karike u lancu hitne pomoći.
"Oni kontaktiraju brzu brodicu kad kapetanija kaže da su spremni, mi dovozimo pacijenta i nastavljamo dalje transport za Rijeku", opisala je doktorica s Malog Lošinja Iva Muškacin Erlec.
U situacijama gdje se spašavaju životi, vrijeme je ključna komponenta. Svaka sekunda je važna.
"S više od 110 odrađenih intervencija brodicama u manje od godine dana ova služba dokazala je da ne postoji opravdanije ulaganje od onog uloženog u spašavanje ljudskih života", kaže Maja Grba-Bujević, ravnateljica zavoda za hitnu medicinu.
Pročitajte i ovo
Kamera Dnevnika Nove TV snimila odvođenje napadača
Policija objavila nove detalje napada, muškarca prijavili za pokušaj ubojstva dvije osobe. Branimir Jukić iz HGSS-a: "Naš prijatelj se budi"
Oba ministra uvjeravaju kako vrijeme predstavljanja nema veze s izborima. Briga o građanima na prvom je mjestu, ističu.
"U sklopu zlatnog sata i ono što je najbitnije pacijantima i svim ljudima koji dođu u takvu sutuaciju, da li se to radilo o našim sugrađanima ili turistima mogu zbrinuti što prije", rekao je Oleg Butković, ministar mora, prometa i infrastrukture.
Za zdravstveno osigurane hrvatske građane, usluga je besplatna.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.