Reporterka Dnevnika Nove TV Marina Bešić Đukarić pratila je potpisivanje ugovora. Projekti su itekako važni, kaže, potpisano ih iz područja kulture, znanosti, obrazovanja, zdravstva, a neka mjesta će prvi put dobiti vodovod.
Pročitajte i ovo
odluka vlade
Plenković prelomio: Ovo će biti nova ministrica zdravstva
stanje Hrvata u BiH
Grlić Radman oštro odgovorio predsjedniku: "Moram reći da Milanović svih pet godina radi i živi pod tabletama…“
89 projekata ukupne vrijednosti 25,8 milijuna kuna - najveći je iznos koji je hrvatska Vlada izdvojila za Hrvate u BiH do sada, odnosno 1,8 milijuna više nego prošle godine. Radi se o životno važnim projektima do kojih bi lokalno stanovništvo teško došlo bez novca iz Hrvatske.
Hrvatska Vlada ne samo da ima ustavnu obvezu pomagati Hrvate u BiH, nego, kako kažu, to čine i zbog toga da sačuvaju njihov opstanak i ostanak. Kritičari kažu kako je to samo kupovanje glasova.
Domovinski rat devastirao je broj Hrvata u BiH, nakon toga, uslijedila su iseljavanja zbog ekonomskih problema, samo u župi Tolisi danas je 4000 župljana što je upola manje nego je bilo prije.
"Na području općine Domaljevac-Šamac, nažalost, još uvijek nemamo riješeno pitanje vodovoda, dakle vodovodne mreže. To za stanovnike predstavlja veliki problem u zdravstvenom smislu i smislu kvalitete života", kazao je Stjepan Piljić, načelnik općine. Dr. Ozana Medić, ravnateljica Doma zdravlja Čitluk kazala je da će usluga uskoro biti kvalitetnija jer će novac biti uložen u "renoviranje i nabavku jednoga aparata za biokemijske pretrage".
"Vlada RH u zadnje tri godine pokušava svake godine u proračunu naći više sredstava, ali ne samo radi novaca. Pitajte tu bilo koga u BiH da li su im novci potrebni. Dakle, njima je više potreban osjećaj da nisu ostavljeni i da nisu sami", kazao je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas.
Prije odlaska u BiH, u Banskim dvorima premijer Plenković, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman i banjalučki biskup mons. Franjo Komarica potpisali su Ugovor o projektu potpore obrazovnih aktivnosti i funkcioniranja Katoličkog športskog centra "Ivan Pavao II." u Bihaću. Vrijednost ugovora je 600.000 kuna. I ovdje je ponovljena ustavna obveza Republike Hrvatske voditi brigu o Hrvatima u BiH.
"Ova je pomoć dragocjena pomoć hrvatske Vlade za promicanje onih vrijednosti na kojima počiva i hrvatska Vlada i populacija, ali i mi koji smo dio hrvatske populacije na području BiH", kazao je mons. Komarica.
"Želimo, naravno, da ti dobrosusjedski odnosi budu odnosi međusobnog uvažavanja, da rješavamo otvorene probleme, a da Hrvati budu ravnopravan narod", dodao je Plenković i naglasio kako se radi o politici njegove Vlade, kako jučer, tako i danas i sutra.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr