Potpredsjednici HDZ-a Vladimir Šeks, Andrija Hebrang i glavni tajnik Branko Bačić odbacili su tvrdnje da premijerka Jadranka Kosor i vrh HDZ-a 'potiču politički proces' protiv bivšeg potpredsjednika Vlade Damira Polančeca, a osudili su i 'miješanje kaznene i političke odgovornosti u posljednje vrijeme'. 'Na djelu je pravno i moralno nedopustivi pritisak na pravosudna tijela i pokušaj političkog udara na predsjednicu vlade i vrh HDZ-a', rekao je Šeks, na konferenciji za novinare u središnjici stranke. Naglasio je da vlada, premijerka i HDZ ne čine ništa da bi utjecali na bilo koje tijelo kaznenog progona, pokrenuli politički postupak, ili nečijim izručenjem 'pilatovski oprali ruke' i rješavali se bivših dužnosnika. Tezu da HDZ organizira politički proces protiv Polančeca nazvao je notornom neistinom, ističući da se podrška koju premijerka i stranka pružaju istragama koruptivnih djela ne mogu tumačiti kao namještanje procesa.
Pročitajte i ovo
Objasnio što misli
Bačić o dizanju desnice: "Mislim da od zabrana nema velike koristi"
Ne zna se povod
Još se ne odbacuje mogućnost izvanredne sjednice Sabora
Politički udar na premijerku i HDZ Šeks iščitava iz istupa Polančecova odvjetnika Ante Nobila, kojega je prozvao da je tvrdnjama o političkom procesu prekršio odvjetnički kodeks. Šeksu je sporno Nobilovo tumačenje da DORH i sudovi zaobilaze istinu i da ne žele pokrenuti pitanje odgovornosti cijele vlade, nego izuzeti Polančeca kako bi ga se slomilo i prisililo na status pokajnika ili krunskog svjedoka protiv bivšeg premijera Ive Sanadera. Takve tvrdnje Šeks smatra nedopuštenim pritiskom na pravosuđe, a podsjetio je da Kazneni zakon zabranjuje pritisak prema pravosudnom dužnosniku. Nobila ipak ne namjerava kazneno prijaviti, a kazao je da je na Hrvatskoj odvjetničkoj komori da odluči hoće li protiv Nobila pokrenuti stegovni postupak. Na pitanje hoće li HDZ-ovi članovi vlade svjedočiti u postupku protiv Polančeca, Šeks je odgovorio kako Nobilo ima pravo predložiti bilo kojeg svjedoka, a da će se, ako tako odluči USKOK ili sud, HDZ-ovci odazvati na svjedočenje, sukladno zakonu.
'Počelo se miješati kaznenu i političku odgovornost'
Hebrang je, pak, kazao kako se u posljednje vrijeme 'počelo miješati kaznenu i političku odgovornost', a kao tipičan primjer takve zamjene naveo je tezu da je vlada oštetila HEP za 600 milijuna kuna. Hebrang objašnjava da je vlada odlukom o povoljnijoj struji za TLM spasila 1.400 radnih mjesta u tom poduzeću, kao i poslovanje Luke Ploče i 'Aluminija', u kojem, podsjeća, RH ima 11 posto vlasništva. 'Političko-gospodarske odluke valja sagledavati kroz rezultate, koji su u ovom slučaju pozitivni', istaknuo je Hebrang.
Na pitanje bi li predsjednica vlade trebala podnijeti ostavku ako se pokaže da je u privatizaciji TLM-a, koju je osobno potpisala, bilo kaznenih djela, Hebrang je odgovorio niječno. 'Apsolutno ne, predsjednica vlade potpisala je odluku koja se pokazala dobrom, a u trenutku kad ju je potpisivala nije mogla znati da će netko za tri tjedna počiniti kazneno djelo, jer nije vidovita', rekao je. 'Treba odvojiti sumnju u kaznena djela od političkih odluka, jer bi kriminalizacija političkih odluka usporila donošenje odluka, natječaje i gospodarske planove', kazao je Hebrang, podsjetivši da nitko nije dovodio u pitanje političke odluke ranijih vlada. 'Politička odluka bila je i kupnja vatrogasnih vozila od Daimlera, a nitko ju nije doveo u pitanje dok iz samog Daimlera nisu rekli da su podmićivali dužnosnike. To je sumnja u kazneno djelo i to treba do kraja istražiti', rekao je Hebrang.
'Neka se SDP-ovci međusobno dogovore'
Bačić je odbacio jučerašnje teze riječkih SDP-ovaca, koji su zatražili ostavku premijerke Kosor, jer je slovenski premijer Borut Pahor ustvrdio da mu je obećala pristup Slovenije otvorenom moru. 'Riječki SDP-ovci sporazum Račan-Drnovšek nazivaju transparentnim, a pritom zaboravljaju da bi najnepovoljnija odluka arbitražnog suda rezultirala stanjem kakvo je zacrtano tim sporazumom', rekao je Bačić.
Istaknuo je da je predsjednik SDP-a Zoran Milanović nedavno javno rekao da u postupku potpisivanja arbitražnog sporazuma nije bilo nikakvih dogovora ni obećanja. 'Neka se SDP-ovci dogovore međusobno što misle', poručio je. Bačić je podsjetio da je na konferenciji za novinare jučer bio i SDP-ov dogradonačelnik Željko Jovanović, kojega je pozvao da podnese ostavku na dužnost predsjednika Nacionalnog vijeća za borbu protiv korupcije, jer se protiv gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela u Osijeku vodi kazneni postupak, zbog zlouporaba u poslovanju riječkih tržnica. 'Zamjenik gradonačelnika Jovanović morao bi preuzeti minimalnu političku odgovornost za taj slučaj', smatra Bačić. (Hina)