"U slučaju 'selotejp' ubijeni su benigni Srbi...Nije bila riječ o velikosrbima, a to je znao i Glavaš. Znao je kako oni ne predstavljaju ugrozu pa smo u SZUP-u zaključili da on ne stoji iza tih ubojstava'', kazao je Pejić. Pritom je dodao kako se ne može složiti da je Glavaš bio ''svemogući gospodar dana i noći'' kako mu se pripisuje i da prvooptuženi nije mogao kontrolirati Sigurnosno-informativnu službu Ministarstva obrane RH (SIS).
Pročitajte i ovo
"neustavna prepreka"
Slavlje kod Trumpa! Sud mu na neodređeno odgodio suđenje u jednom od tri preostala slučaja
teror trajao 10 godina
Drogirao ju je i dovodio muškarce da je siluju, a sada su svjedočili njezini sinovi: "Povraćalo mi se kad sam čuo što je radio"
Bivši načelnik osječkog SZUP-a rekao je da je u to vrijeme u Osijeku djelovalo više oružanih skupina, među kojima je bila tzv. čepinska skupina, skupina koja je djelovala u blizini osječkog Vodovoda te grupacija okupljena oko Mate Šabića za koju je svjedok naveo da su nju činili bivši kriminalci ranije osuđeni za najteža kaznena djela.
''Šabić je oko sebe okupio 40-ak ljudi koja je pljačkala stanove i kojima je rat bio prilika za bogaćenje. Šabića smo pokušali staviti pod kontrolu. Prisluškivajući Šabića otkrili smo kako želi likvidirati Glavaša pa sam prvooptuženom skrenuo pažnju na to. Šabić je uskoro ubijen jer se zamjerio mnogima. Moguće je da su ga likvidirale suparničke bande ili netko od roditelja zlostavljanih, ali i Kontraobavještajna služba JNA koja je još uvijek bila aktivna'', izjavio je Pejić zaključivši kako nikad nije otkriveno tko je ubio Šabića.
Svjedočio je i Ivan Grujić, bivši predsjednik Povjerenstva za zatočene i nestale Vlade RH, koji je govorio o svojim saznanjima o uhićenju Nikole Vasića. Grujić je kazao kako je Vasića ispitivao zbog sumnje da je sudjelovao u naoružavanju stanovništva u srpskim selima.
''Vasića se nije moglo dovesti u vezu s naoružavanjem srpskih sela pa sam ga nakon ispitivanja predao policiji. Vasić je tijekom ispitivanja bio neuredan te je teško disao pa sam ga upitao treba li mu liječnička pomoć koju je odbio. Na njemu nisam uočio bilo kakve vidljive ozljede'', izjavio je Grujić.
O načinu na koji su žrtve ubijene svjedočio je sudsko-medicinski vještak David Mayer koji je utvrdio da je uzrok smrti Čedomira Vučkovića konzumacija sumporne kiseline.
''Tijekom obdukcije na Vučkovićevom tijelu su registrirane dvije prostrijelne rane. Jedan metak pogodio ga je u lijevi dio trbuha, a drugi u desnu podlakticu. Riječ je o teškim tjelesnim ozljedama koje u većini slučajeva ne dovode do smrtnog slučaja'', zaključio je vještak.
Prijava protiv Fehira
Prema svjedočenju nekadašnjeg krunskog svjedoka Krunoslava Fehira u ponedjeljak, Vučković je 31. kolovoza 1991. dovezen u dvorište zgrade Sekretarijata narodne obrane u Osijeku gdje su ga zatvorili u garažu. Prema Fehiru, Zoran Brekalo je natjerao Vučkovića da pije kiselinu iz akumulatora koji je potom uspio probiti vrata garaže. Fehir je, uvjeren kako se radi o teroristu, u njega ispalio pet do šest hitaca od kojih su dva pogodila Vučkovića.
Fehir je kazao da je nakon što je pucao u Vučkovića, do njega stigao Glavaš koji je rekao da treba likvidirati i drugog zarobljenika jer je vidio što se dogodilo Vučkoviću. Par dana prije Fehirova svjedočenja na novom suđenju Glavaš je podnio kaznenu prijavu protiv njega zbog ubojstva Čedomira Vučkovića.
Fehir je još u istrazi ovog slučaja priznao da je Vučkovića ubio u kolovozu 1991. kao 16-godišnji pripadnik tzv. Branimirove osječke bojne ili "zaštitne čete". Potom je dobio status zaštićenog svjedoka i u ranijim je suđenjima kao krunski svjedok teretio Glavaša. Među ostalim i na temelju Fehirova iskaza Glavaš i njegovi suoptuženici već su bili osuđeni, ali je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Glavaš je do tada odradio i većinu kazne u zatvorima u BiH gdje je otišao uoči izricanja prve presude.
Novo suđenje u slučajevima 'garaža' i 'selotejp' zakazano je nakon što je Vrhovni sud početkom siječnju ukinuo odluku izvanraspravnog vijeća zagrebačkoga Županijskog suda iz ožujka prošle godine prema kojoj se ponovljeno suđenje Glavašu trebalo odvojiti od postupka njegovim suoptuženicima.
Nakon što je Državno odvjetništvo protiv razdvajanja suđenja podnijelo zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovni sud je ukinuo rješenje izvanraspravnog sudskog vijeća kojim je predsjedao Ivan Turudić, uvaživši većinu argumenata iznesenih u zahtjevu Državnog odvjetništva pa je zagrebački Županijski sud morao nastaviti s jedinstvenim suđenjem.
Glavaš i njegovi suoptuženici od početka odbacuju optužbe za zlostavljanja, mučenja i ubojstva osječkim Srba u slučajevima 'garaža' i 'selotejp'. (Hina)