Blagdane ne očekuje mirno više od sto splitskih obitelji koje ovih dana obilazi građevinska inspekcija nakon što im je Grad Split redom odbio zahtjev za legalizacijom unutar Park-šume Marjan. Prije dolaska teške mehanizacije, koja će nekima ukloniti i jedine domove, traže od Puljkove administracije da još jednom pokušaju pronaći rješenje.
Podijelite
Ovako izgleda život u četrdesetak kvadrata unutar Park-šume Marjan: "Soba je tako mala da je krevet od zida do zida", rekla je Neda Mušura.
Polovica prizemnice nadograđena je bez dozvole. Grad je legalizaciju odbio, nakon čega su im stigli građevinski inspektori. "Ne mora nam ni legalizirati, ali da nam barem dozvoli za života da tu živimo", nadodala je Mušura.
Za dio kuće dozvolu ima i obitelj Protrka. "Ovo ostalo sam nadogradio ja, obitelj se širi, moraš i svojoj djeci nešto osigurati. Osjećam se jadno, žalosno, frustrirano", rekao je Jure Protrka.
Dobivaju račune za sve komunalne usluge, a osobne iskaznice glase na adresu unutar granica park-šume. "Imamo zakon o legalizaciji gdje je bilo 900.000 ilegalnih objekata. Sve i svašta su legalizirali po Hrvatskoj, jedino je Marjan uvijek bio, što bi se reklo, vrući krumpir. Zašto se ove stare Splićane želi protjerati iz njihova jedinog doma?" zapitala je Monika Tomić Ferić.
Stotinjak obitelji živi u neizvjesnosti. "To je moja djedovina. Ako nas se sruši, ako nas se protjera... Mi nemamo niti jednu drugu nekretninu u koju bi mogli otići, nas šestero ostajemo praktički bez doma", rekla je Sanja Ćurković.
"Krivi smo, odnosno naši djedovi. Ali to je dio prošlosti, kada je situacija bila dosta drugačija. Vjerujemo u dobrobit razgovora i dijaloga između svih strana", rekla je Ivana Zupčić.
Ali sugovornika na tu temu u gradskoj upravi, čini se, neće dobiti. "Velika većina bespravnih graditelja koji kažu da neće imati gdje živjeti mogu srušiti bespravno nadograđeni dio i ostati u legalnim gabaritima. Mnogi su to pretvorili u apartmane i to je posebna priča zašto država dozvoljava u bespravnim zgradama apartmane", objasnio je Bojan Ivošević, zamjenik gradonačelnika Splita.
Prijave Društva Marjan godinama su bile na dnu ladica nadležnih.
"Mislim da je 99 posto njih svjesno išlo u to. Drugi problem je što su se promijenile tri garniture vlasti, sve moguće političke opcije, i obećavali su im legalizaciju. A svima je jasno da se ne može u zaštićenom dijelu prirode legalizirati", poručio je Srđan Marinić iz Društva Marjan.
Jedina mogućnost je mijenjati granice park-šume u korist građevinskog područja. Što je za ovu gradsku vlast - neprihvatljivo.