Dan je permakulture. Za one koji ne znaju, to je življenje na način oponašanja prirodnih procesa, pa i vraćanja prirodnog prirodi, kao što je kompostiranje.
Pročitajte i ovo
Smrdi, užasno smrdi
Zbog kompostane u Maksimiru svi se guše u smradu: Građani najavili prosvjed, a gradski oci ih poveli u obilazak
Uz maksimirsku šumu
VIDEO Dio Zagreba guši se u smradu, djeca ne izlaze van, građani zabrinuti: "Ne znamo ni što je zapravo tamo"
Skupljanje biootpada moguće je i u najmanjim stanovima, na balkonima ili u gradskim vrtovima. Treba samo imati malo volje i malu kantu.
Još prije koju godinu većina nije znala razliku između kompota i komposta. 'Kompostiranje je jedan prirodan proces koji se događa svuda oko nas. Ako pogledamo u prirodi lišće - sav organski otpad to se sve raspada i vraća natrag', rekla je Cvijeta Bišćević iz Udruge Parkticipacija.
Pa kako bismo vratili natrag ostatak luka i salate, potrebna nam je kanta koja diše ili drvena posuda. U nju naslagati podlogu od granja i kartona, lišća, i piljevine. I onda početi bacati ostatke hrane, kave, čaja u kompost.
Grad veličine Hrvatske uspijeva ono što Hrvati ne mogu već 20 godina!
A zašto gubiti vrijeme na kompost?
'Zbog uštede na komunalnim izdavanjima koje će se dogodit uskoro kad preuzmemo EU regulativu', odgovara Bišćević.
Svi ćemo morati zbrinjavati biootpad na ovaj ili onaj način. A ovaj je najjeftiniji. Što manje otpada bude u komunalnoj vreći, bit će manji račun. Kompostna kanta neće smrdjeti u stanu.
Nakon nekoliko mjeseci biootpad iz kante dati povrću, cvijeću. Može se to slobodno baciti u bilo koju šumu ili park, prihraniti neki grm. To ne smrdi, to dapače miriši po šumskoj zemlji i svaka biljka će biti zahvalna.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook