Nema kraja hrvatskim apsurdima. Neprocjenjiva povijesna i kulturna baština ovih je dana pala pod čizmom hrvatske birokracije. 300 godina stare mlinice u vodeničarskom naselju Rastoke kraj Slunja morat će, čini se, staviti ključ u bravu, jer njihove vlasnice, bake Marija i Kata, nemaju diplomu mlinara vodeničara.
Podijelite
Baka Kata, kao i svi njezini preci, nema diplomu mlinara vodeničara. Stoga, zakon je jasan - ne smije obavljati djelatnost mljevenja i prodaje brašna. 'Ja sada smijem pokazivati turistima, ali ne smijem prodavati brašno. A to znači da ako ja sada to vama pokažem, a kako mlin ne može raditi na suho moram ga zasipati, i to brašno moram baciti. Ne smijem ga ni pokloniti jer je i to kažnjivo djelo, ne smijem ga prodati, a ne smijem ga ni u vodu baciti jer je to zagađivanje', pojasnila je apsurdnost situacija Kata Skukan.
Cijelo naselje još je od 1969. zaštićeno kao spomenik kulture. O njemu bi dakle, trebala brinuti država. Nakon rata su obnovljene kuće, no za mlinove nisu dobili ni lipe što znači da besplatno održavaju hrvatsku kulturnu baštinu. 'Nikada nismo ništa dobili. Mi smo i pisali u ministarstvo i oni su rekli kako s tim nemaju ništa. Ja besplatno pokazujem turistima. Ako mi netko nešto dadne ja primim, ali ne tražim ništa. A sve što zaradim ulažem u mlinove kao i svoj novac', kaže baka Kata.
Samo dvije škole u Hrvatskoj školuju mlinare
I Katina susjeda Marija Kovačević ima isti problem. Ni ona nije kvalificirana mlinarica i nema obrt ili tvrtku, a usudila se svakog mjeseca turistima prodati 20-ak kilograma brašna. 'Stoljećima smo tako radili. Niti su ljudi imali škole niti su plaćali porez ili nešto slično, a radili su za cijelu okolicu', dodala je baka Marija. Inače, samo dvije škole u hrvatskoj školuju mlinare. Obje već nekoliko godina nisu upisale ni jednog polaznika. I baka Marija, kao i Kata, tvrdi da od Ministarstva kulture nije dobila ni kune za obnovu i održavanje mlina. 'Ništa nam nisu pomogli. Jedino su kuće obnovljene, a mlinove vode kao gospodarske zgrade pa za to nisu ni dali novac'.
Ministarstvo: Pomogli smo
U ministarstvu tvrde kako su pomogli te da pomažu i obnovu mlinica. Osmislili su programe za obnovu desetak takvih mlinica nakon Domovinskog rata. 'Obuhvaćao je izradu projektne dokumentacije i zaštitne radove na mlinu i stambenom objektu', kazala je Blanda Matica iz Ureda za zaštitu kulturne baštine. Ministarstvo kulture novac za obnovu mlinica prosljeđuje općini Slunj, a ona dogovara obnovu s vlasnicima. Novac se očito zagubio negdje između vlasnika i Ministarstva ili netko ne govori istinu. U općini Slunj danas se nitko nije javljao.
Riskiraju kaznu
Hoće li turisti vidjeti mlinove kako rade sada je na bakama Kati i Mariji. Moraju riskirati kaznu od nekoliko tisuća kuna ili naučiti engleski i japanski. Jer sve više Japanaca i Amerikanaca dolazi vidjeti upravo mlinove, a ona im ne zna objasniti zašto mlin vodenica, u naselju vodenica ne može raditi ono za što je napravljen - mljeti brašno.