Stećci su srednjovjekovni nadgrobni spomenici, nastali u razdoblju od 12. do početka 16. stoljeća. Rezultat je to projekta razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije, koja je obuhvatila sve lokalitete srednjovjekovnih stećaka, posebnosti koja povezuje Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru.
Pročitajte i ovo
Turizam cvate
Ovaj grad imat će najskuplji doček u povijesti, cifra je paprena: "Slobodnih soba još ima, ali ne mnogo"
15 godina na UNESCO-voj listi
Velika obljetnica: U Dubrovniku je otvorena 1052. fešta svetog Vlaha
Stećak iz 14. stoljeća pravi je primjer povijesnog bogatstva. Konzervatori su obišli 190 lokaliteta i tvrde, brojne su specifičnosti. 'Novakovo greblje u Čepikućama je jedan od lokaliteta obrađenih u projektu Herkul i baš ovaj stećak je jako specifičan, i po svom obliku - sljemak koji ima krov, po ukrasima s arkadama, i sa štitom i mačem na jednoj strani', rekao je Ivan Alduk iz konzervatorskog odjela u Imotskom.
BiH: Tragali za nestalima u ratu, pronašli stećke
Smatra se kako je sačuvano između 70 i 100 tisuća stećaka, a specifičnost ukrašavanja samih stećaka je raznolikost samih tipova. Dovoljno da se zainteresira cijela svjetska javnost. Stećci su prijavljeni za UNESCO listu, a već su krenule pripreme i za kulturni turizam.
Razvojna agencija najjužnije hrvatske županije tijekom tri godine u ovaj projekt uložila je više od 2 i pol milijuna kuna, te obišla sve četiri države uključene u ovaj projekt.
'Za vrijeme otvorenih dana u Europskom parlamentu, sedam je dana bila postavljena izložba. Rezultati i povratne informacije su zaista dobre. Mi trenutno bilježimo oko 3 tisuće posjeta', istaknula je Melanija Milić iz razvojne agencije DUNEA.
A nakon primanja na listu svjetske baštine, i nakon pokretanja Staze stećaka ta će brojka biti mnogo veća.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook