Mesić je svoj drugi službeni posjet Libiji započeo jednosatnim razgovorom sa svojim domaćinom pukovnikom Moamerom Gadafijem koji ga je primio u šatoru u okolici svog rodnog grada Sirta.
Pročitajte i ovo
Oglasio se bivši predsjednik
Mesić posredovao između Gadafija, Kine, SAD- a i Rusije
Žele jaču gospodarsku suradnju
'Hrvatska ne može biti partner cijeloj Kini, ali može nekoj pokrajini'
"Odnosi Libije i Hrvatske su odlični, postoje i velika i osobna prijateljstva, a ovakvi posjeti daju još veći impuls našim odnosima, rekao je nakon razgovora u jednoj od svojih rijetkih izjava novinarima pukovnik Gadafi.
Mesić i Gadafi razgovarali su i o stanju u regiji te daljnjoj suradnji Libije i Hrvatske u Vijeću sigurnosti UN-a budući da su obje zemlje od 1. siječnja ove godine nestalne članice Vijeća.
"Govorili smo o tome da UN mora doživjeti reformu kako bi bio efikasniji, kazao je Mesić.
"Moramo iskoristiti našu ulogu kao nestalne članice VS-a da bi pokrenuli reforme UN-a i ponovo razmotrili pitanje veta u VS-u", kazao je Gadafi.
"Moramo donijeti odluku koja se tiče i velikih i malih zemalja i
moramo razmotriti mogućnost povećanja broja članica VS-a, nastavio je libijski vođa istaknuvši: "Mi ćemo surađivati s našim prijateljima u VS-u kao što je Hrvatska da se te stvari pokrenu".
Hrvatska i Libija imaju dobre političke odnose ali nedostaje jača gospodarska suradnja, zaključili su Mesić i Gadafi.
"Moramo priznati da naša poduzeća nisu iskoristila šansu koju su imale u Libiji gdje su sva vrata za naše firme bila otvorena, kazao je Mesić dodajući da je bilo premalo angažiranja s hrvatske strane.
"U našim razgovorima konstatirali smo da to moramo ispraviti i da naše firme i dalje mogu dolaziti u Libiju i sklapati konkretne poslove od investiranja u gradnju cementara, brodova, eksploataciju nafte te u elektroindustriji, istaknuo je hrvatski predsjednik.
Veliki problem u ostvarivanju poslova hrvatskih tvrtki u Libiji je taj što još uvijek nije potpisan Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. To je, rekao je Mesić, problem administracije koji se mora riješiti a slijedeći sastanak o potpisivanju tog sporazuma trebao bi biti održan u svibnju.
S predsjednikom Mesićem u Libiju su doputovali predstavnici desetak hrvatskih tvrtki koji u Tripoliju dogovaraju poslove. Trenutačno najveći posao u Libiji radi hrvatska tvrtka Adria-Mar koja je sklopila ugovor o izgradnji 10 patrolnih brodova za libijsku obalnu stražu a svaki brod vrijedan je oko pet milijuna dolara.
Pukovnik Gadafi u ponedjeljak će u Sirtu prirediti svečanu večeru za predsjednika Mesića i hrvatsko izaslanstvo.