Vremenska kapsula iz lipnja 1922. godine pronađena je u crkvi Gospe od Karmena u Silbi, objavilo je Društvo za zaštitu prirodne i kulturne baštine otoka Silbe. Znanstvenici vjeruju da je kapsula postavljena prije 97 godine, odnosno kad je crkva obnavljana.
Pročitajte i ovo
Dnevnik na otocima
Dva naočigled različita otoka na sjevernom Jadranu dijele istu sudbinu – borbu za opstanak
Pronalazak u Australiji
Pronađena 132 godine stara poruka u boci: "Bila je vlažna, zamotana i povezana špagom..."
Kapsulu su znanstvenici pronašli u zazidanoj niši crkvene kapele sv. Antuna Padovanskog, a sadržaj je bio pohranjen u staklenu bočicu s natpisom "Diana". Bočica je bila zapečaćena plutenim čepom i voštanim pečatom kako bi se sadržaj zaštitio od vlage.
Na poruci pohranjenoj u boci plavom je tintom ispisana ''Spomenica'', a u boci je još bila i jedna papirnata moneta Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca od 25 para i jedna zamotana cigareta (španjulet).
Tekst spomenice pročitajte u nastavku
Ova crkva Gospe od Karmena, – nazvana Mostir, bila je preradjena (restaurirana) u mjesecu svibnju i lipnju 1922. godine. Troškove popravka i uresa platio je gosp. Zorzi (Juraj) Barbić rodom iz Silbe a nastanjen (izseljen) u gradu Baradero, republika Argentina (Amerika). Župnikovao je tada u Silbi Don Hinko Brnetić iz Silbe, gradjevni poduzetnik je bio Viktor Spinelli, rodom iz Italije, a nadgledao je radnju Špiro Lazarin iz Silbe. Radili su mjesni zidari Ante Gašparov i Marijan Vukasović. Naše se je mjesto u to doba još nalazilo pod talijanskom okupacijom a očekivala se je evakuacija i pripojenje kraljevstvu Srba, Hrvata i Slovenaca. Ovu spomen sastavljamo mi potpisani Špiro Lazarin, Zamarija Marinić i Frano Gaspić.
Silba dne 19 lipnja 1922.
Špiro Lazarin
Zamarija Marinić
F. Gaspić
P.S. Molimo tko nadje ovo pismo, da nam radiotelegrafira ili areoplanom javi dan pronalaska: napisao pozdravlja
F. Gaspić
Istraživanja ove vremenske kapsule je proveo Eugen Motušić, arheolog i povjesničar umjetnosti koji je i otkrio bocu. Nakon dokumentiranja pronalaska. Znanstvenici su utvrdili da su trojica potpisanih sastavljača ''Spomenice'' bili članovi ravnateljstva ''Potrošno – Obrtne Zadruge u Silbi'', jedine civilne organizacije koja je u to vrijeme predstavljala selo i zastupala njegove interese.