Hrvatski sabor nastavio je raspravu o prijedlogu Obiteljskog zakona kojim bi se trebala unaprijediti obiteljsko-pravna zaštita djece i odraslih osoba s invaliditetom. Uvode se brojne novosti o kojima je govorila ministrica socijalne politike, ali i uputila kritike na račun nekih roditelja.
Pročitajte i ovo
uhićen je
Dječak ubio roditelje i teško ranio sestru pa zvao policiju i izmislio suludu priču
Međunarodni dan obitelji
Očevi na Markovu trgu protestirali protiv šikaniranja: "Sustav ima dvostruke standarde"
'Imamo malo sredstava za manipulativne roditelje koji koriste svoju djecu u brakorazvodnim parnicama i porastao je broj djece koja imaju psihosomatske posljedice zbog trauma tijekom brakorazvodne parnice', istaknula je Milanka Opačić, te dodala kako razvodi traju predugo i da imaju jedan slučaj razvoda koji traje nevjerojatnih 12 godina, što znači da dijete cijelo to vrijeme živi u disfunkcionalnoj zajednici.
Opačić: Mlade generacije moramo odgajati za puno veću toleranciju
Najavila je i mjere za nemarne roditelje koji ne brinu za dijete onako kako bi trebali.
'Ako se roditelj javi jednom u tri mjeseca to nije briga za dijete. Doradili smo prijedlog zakona i ako netko svojim ponašanjem pokazuje nezainteresiranost za djetetom moguće je pokrenuti postupak oduzimanja roditeljstva', rekla je Opačić.
Bit će i novosti za posvojitelje djece.
'Potrebno je organizirati stručne pripreme za posvajanje. Kad kupujete mikser dobijete uputu za korištenje, ali kada posvajate dijete nitko vam ništa ne kaže, a ta djeca dolaze iz teških traumatiziranih okolnosti i sredina. Stručna sprema za posvajatelje je potrebna, kao i ideja smještaja djeteta do šest mjeseci u novo okruženje kako bi se vidjelo je li postupak posvojenja dobar za dijete', rekla je Milanka Opačić.
U novi Obiteljski zakon uvodi se pravna zaštita obiteljskog doma, kada je riječ o jedinom mjestu za stanovanje i zajedničkoj bračnoj stečevini, u trenutku kada dolazi do razvoda braka i kada dijete mora tražiti krov nad glavom. Sud može iznimno donijeti odluku kojom pravo na stanovanje pripada samo jednom roditelju i djeci, sve dok djeca ne postanu punoljetna.
Uvodi se 'pravni zastupnik' kao osoba koja će braniti prava djece i njihove interese kada se ona nađu u sudskom postupku, a branit će i interese osoba kojima se oduzima poslovna sposobnost.
Uvodi se i obveza savjetovanja kad je u pitanju razvod braka te medijacija kao alternativni način rješavanja spora, a predviđen je i 'plan roditeljske skrbi' u kojem će vrlo jasno biti propisane odluke koje se moraju zajednički donositi, a koje odluke roditelj može donositi sam.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook