Tko je Dragan Primorac? Kandidat HDZ-a na predsjedničkim izborima koji iza sebe već ima bogatu karijeru u Vladi, ali i jednu predsjedničku kandidaturu iza sebe.
Podijelite
Drugi put Dragan Primorac pokušava put Pantovčaka. Prije 15 godina odigrao je samo prvo poluvrijeme jer do drugog kruga nije stigao. Stranka iz koje je tada izbačen sada ga čvrsto podržava u njegovu naumu.
Rođen je u Banjoj Luci, a odrastao u Splitu, gdje s bratom provodi djetinjstvo i grije školske i studentske klupe. Ne odbija ponudu svojeg tadašnjeg mentora na Medicini, koji ga šalje u SAD na usavršavanje.
U Hrvatsku je doveo genetičku analizu i najveće američke stručnjake za identifikaciju. U karijeri je objavio stotine znanstvenih radova. Citiran je, niže nagrade i odlikovanja. Na njegov poziv u Hrvatsku stižu nobelovci i velike face.
2003. godine, kao 38-godišnjak, pridružuje se timu Ive Sanadera u Vladi, na njegov nagovor. Ministar je znanosti obrazovanja i sporta. Nakon Banskih dvora, pet godina poslije, ulazi i u HDZ.
Vuče neke reformske poteze. Dijeli besplatne udžbenike, zamjeraju mu da ide na ruku nakladnicima. Uvodi državnu maturu i na fakultete - bolonju!
No nikome nije bilo do smijeha kad se zbog plaća pobunio cijeli obrazovni sustav. Tražilo se da odustanu od štrajka zbog političke krize s Branimirom Glavašem. Lomilo ih se na maratonskim pregovorima - pamti jedan od najdugovječnijih sindikalnih lidera.
"Cijelo je to vrijeme tadašnji ministar prosvjete Dragan Primorac sjedio je crven u licu kao paprika, držao kovertu na stolu i ruku na njoj. Sjećam se kao da je sada, on je šutio, a oni su svi pričali", rekao je bivši predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.
Iznenadio je i zagrebačke studente koji su vodili svoje bitke za besplatno školovanje. Tražili su da potpiše peticiju, zazivali i njegovu ostavku. Pa im se i on pridružio i sam sebi skandirao. Pravdao se da je to bilo spontano.
"Predsjedničke ambicije? Ma ne, moja jedina ambicija, vi znate da sam u duši znanstvenik", rekao je Primorac, a isti dan i on i Sanader otišli su s funkcije.
Na pitanje novinara "Napuštate li zajedno sa Sanaderom brod koji tone?" odgovorio je sljedeće: "Ja sam obično na onim brodovima koji plove!"
U predsjedničku kampanju 2009. godine uplovio je kao soloigrač, zbog čega su ga izbacili iz HDZ-a. Govorio je da je predsjednik kojeg nitko ne drži u šaci, ispao je iz utrke nakon prvog kruga s oko šest posto glasova.
Taj mu potez nikad nije oprostio Andrija Hebrang, tada službeni kandidat HDZ-a, koji je ove godine napustio stranku nakon njegove kandidature. Nije mu priznavao ni da se borio u Domovinskom ratu.
"Poslije sam mu govorio - ja znam da si kukavica i da si pobjegao, ali mi kukavice nismo slali na frontu. Na frontu smo išli dragovoljno, a ostali su radili na svom radnom mjestu i tako doprinosili obrani", rekao je Hebrang.
Leđa mu čuva njegov "znanstveni otac" i tvrdi - u vrijeme rata imao je dopuštenje iz Vlade za svoj rad sa studentima.
"Vjerovali smo da nakon pobjede i slobode trebamo elitu. I Dragan Primorac je ako smijem reći, napravio za Hrvatsku i Domovinski rat više nego da je kao dragovoljac otišao na Mitnicu, borio se u Vukovaru. I ja to tako govorim, simbolično je, neka mi nitko ne zamjeri", rekao je bivši prodekan Medicinskog fakulteta u Splitu Matko Marušić.