Mjerodavni ministar ukinuo bi dodatke od 4, 8 i 10 posto po osnovi ostvarenih godina radnog staža. Pa bi tražio model kako nagraditi one, kako kaže - dobre radnike.
Pročitajte i ovo
Dan treći
Neki su morali obustaviti štrajk: "Primili smo silne prijetnje. Radili smo dan i noć i pljeskalo nam se, a sada se na nas ide đonom"
Kaos u zdravstvu
Uoči masovnog štrajka: Evo koji KBC poziva pacijente na pretrage, a koji najavljuje poteškoće u radu
Sindikati koji će s ministrom sjesti za stol poručuju da će na smanjenje plaća teško pristati. Na pregovore nije pozvan liječnički sindikat, jer su ranije odbili potpisati Kolektivni ugovor.
Predsjednik liječničke Komore tvrdi da je sve izraženije nezadovoljstvo među liječnicima. Njih čak 750 želi otići iz zemlje. 'To je negdje oko 50 liječnika mjesečno traži potvrdu za odlazak da radi izvan Hrvatske. Činjenica je da mi moramo nešto raditi na tome da doktori rado ostaju raditi u Hrvatskoj', kaže primarijus Hrvoje Minigo, predsjednik Hrvatske liječničke komore.
Zbog odlaska liječnika Hrvatska je izgubila 325 milijuna kuna
Brojke obeshrabruju. Samo tijekom ljeta, trbuhom za kruhom, odselilo je više od 10 liječnika. 'Sada imamo ažurirane podatke koje naravno prikupljamo. Izaći ćemo s njima krajem godine. Ali broj je debelo premašio stotinu', kaže dr. sc. Krešo Luetić, tajnik Hrvatske udruge bolničkih liječnika.
Primarijus Minigo ističe kako je upravo najveći problem što odlaze mladi liječnici. 'Ono što zabrinjava, odlaze zapravo već oni koji su tek završili fakultet, dakle, uopće ne pomišljaju da rade u Hrvatskoj. Odlaze van. A jasno ima i puno specijalista, ima i doktora znanosti i magistara znanosti', kaže Minigo.
Državu školovanje jednog subspecijalista stoji gotovo 4 milijuna kuna. A sve više njih zbog teške situacije u zdravstvu, svoje znanje koristi izvan domovine - gdje trenutačno nedostaje gotovo 5 tisuća liječnika. A sutra će o njihovim pravima i budućnosti pregovarati svi - osim njih.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook