Novosel je ocijenio kako je time vlasti poslana snažna poruka da se hrvatski radnici i građani bude, te je pozvao na podršku sutrašnjem prosvjednom skupu protiv izmjena Zakona o radu (ZOR), koji će se održati na Markovu trgu ako će na dnevnom redu Hrvatskog sabora biti rasprava o ZOR-u.
Pročitajte i ovo
Opada broj štrajkaša
Ministar Beroš uoči razgovora s predstavnicima sindikata: "Nepoznato je koliko će se dugo prijepori rješavati"
Oglasili se iz Sindikata
Beroš najavio sastanak s organizatorima štrajka: "Neću pristati na ucjene"
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever istaknuo je kako je to prvi put da radnici iz privatnog i javnog sektora zajedno daju potporu radnicima bez plaće. To je poruka koja mora jednako zabirnuti političke elite na vlasti i u oporbi, a jednako tako i poslodavce.
Radnici ne mogu trpjeti da budu sredstvo za potkusurivanje između političkih stranaka, vlasti i poslodavaca. Ako tu poruku poslodavci i vlast ne budu znali iščitati, slijedeća će biti puno snažnija i glasnija - štrajkovi, prosvjedi i političko angažiranje protiv onih koji hrvatske radnike žele ostaviti bez prava i izvrgnuti ih milosti i nemilosti poslodavaca, rekao je Sever.
PREKID RADA: Radnici pozvani na opći štrajk!
Dvosatni štrajk solidarnosti s radnicima Zdravstveno-rekreativnog centra u Lipiku i Arene Pula, koji mjesecima nisu primili plaće, sindikalne središnjice iskoristile su za pritisak na Vladu od koje traže povlačenje prijedloga izmjena ZOR-a iz saborske procedure.
Sever je to nazvao "početkom bitke za Hrvatsku i budućnost hrvatskih radnika, i onih koji se još nisu rodili, kao i onih koji danas rade, a ne primaju plaće ili čekaju posao".
Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić istaknuo je kako građani moraju razumjeti da o njima ovisi budućnost hrvatske države i društva, a ne o političkoj klasi koja brine prvenstveno o svojim interesima. Građani se moraju probuditi i shvatiti da se vlast treba bojati građana, a ne obrnuto kao što je sada, rekao je Ribić.
Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata Ozren Matijašević zatražio je da se štetan prijedlog novog ZOR-a povuče iz procedure ili utvrdi primjereni rok o odgodi saborske rasprave.
Ustvrdio je da u Saboru Klub SDP-a raspravlja "hoće li poslušati glas razuma", na što je potaknut i od Predsjednika Republike, i donijeti odluku da se rasprava odgodi.
Esencijalni zakon kao što je ZOR ima smisla jedino ako je donesen u širokom društvenom konsenzusu, koji uključuje sve političke stranke, da ne bi bio predmet jeftinog političkog prepucavanja, i sindikate kao socijalne partnere, rekao je Matijašević.
Štrajk solidarnosti je proba za ono što će se dogoditi ako se ne prihvati socijalni dijalog i donesu jednostrane odluke. Radi se o prevažnom zakonu za sudbinu radnika, upozorio je predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Damir Jakuš.
Za vrijeme današnjeg štrajka obustavljen je promet ukupno 110 vlakova u domaćem prometu, štrajku su se odazvali brojni djelatnici u javnim službama, vozači ZET-a petominutnim stajanjem na postajama, vozači automobila uključenim sirenama i dr.
Štrajk solidarnosti u Splitu: gradski prijevoz stao 10 minuta
Desetominutnim zaustavljanjem prometa i trubljenjem autobusnih sirena danas su se štrajku solidarnosti priključili zaposleni u splitskom gradskom prijevozniku Promet, a akcije solidarnosti organizirane su i u većini drugih javnih ustanova u Splitu.
„Desetominutno zaustavljanje gradskih autobusa u Splitu nije izazvalo poremećaj prometa, ali smo na taj način izrazili svoju solidarnost s onima koji ne primaju plaću jer je to nedopustivo“, rekao je sindikalni predstavnik u splitskom Prometu Teo Bulić.
Povjerenik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske za Splitsko-dalmatinsku županiju Zoran Kačić je izvjestio kako se štrajk solidarnosti provodi u većini javnih ustanova u Splitu te da je zadovoljan odzivom.
„U većini splitskih osnovnih i srednjih škola prijepodnevne smjene, koje imaju školske sate i nakon 12 sati, skratile su svoje smjene u 12 sati izrazivši tako svoju solidarnost“, rekao je Kačić.
Dodao je kako su se i u splitskom KBC-u solidarilizirali za štrajkom upozorenja alitako da to ne izazove nikakav zastoj u pružanju liječničkih i medicinskih usluga.
Kazališni djelatnici dali podršku štrajku solidarnosti
Hrvatski kazališni djelatnici pridružili su se danas u Zagrebu izrazima podrške štrajku solidarnosti u organizaciji udruženih sindikata, te izrazili protivljenje prijedlogu izmjena Zakona o radu (ZOR), kao i novog Zakona o kazalištu (ZOK), poručivši kako sve izmjene i dopune moraju biti donesene na kvalitetan način i u dijalogu sa svim zainteresiranim stranama.
Na konferenciji za novinare održanoj u Gradskom dramskom kazalištu Gavelli u stanci između dva čina predstave "Zločin i kazna" predstavnici Sindikata hrvatskih glumaca (SHG) i Hrvatskog sindikata zaposlenika u kulturi, te osoblje i glumci GDK Gavelle okupili su se pod transparentom "Mi radimo Zločin i kaznu, vi radite Zakon o radu".
Predsjednik SHG-a Žarko Savić istaknuo je kako se glumačka profesija nalazi na pragu brojnih promjena vezanih ne samo uz ZOR nego i uz ZOK, te upozorio da se na kulturne djelatnike uoči početka pregovora vrše veliki pritisci. "Najavljeni ZOR i ZOK nakon obespravljivanja svih zaposlenih u RH najavljuju obezglavljivanje i obespravljivanje i glumaca", ustvrdio je Savić.
"Mi se zalažemo za nedonošenje takvog ZOR-a i ZOK-a, kao i za to da se sve izmjene i dopune ne donose bez dijaloga, slušanja struke i zainteresiranih strana – sindikata", dodao je i poručio da su poboljšanja potrebna "ali u smjeru većih prava i poboljšanja uvjeta za rad".
Glumci tvrde da su sadašnjim ZOK-om već diskriminirani, marginalizirani i kažnjeni, a s novim "još i gore". "Dopustimo li da se nastavi na takav način voditi kulturna politika, uništit ćemo sami sebe", poručila je glumica Anja Šovagović.
Osijek: Vozači i prosvjetari u štrajku solidarnosti
U znak podrške štrajku solidarnosti osječki tramvaji i autobusi nisu vozili pet minuta, a u osnovnim i srednjim školama u Osječko-baranjskoj županiji nastava se nije održala od 12 do 14 sati.
Po riječima Boška Aničića, povjerenika Sindikata vozača i prometnih radnika osječkog GPP-a, to je znak potpore i solidarnosti sa svim obespravljenim radnicima, onima koji rade a ne primaju plaće, kao i zbog "teške situacije u cijeloj Hrvatskoj".
Neka si ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić otvori tvrtku i radi prema novom Zakonu o radu, poručio je Aničić.
Na glavnoj osječkoj tržnici podružnica Sindikata umirovljenika Hrvatske organizirala je manji prosvjedni skup na kojem je predsjednik Mato Obradović zatražio od prodavača da na pet minuta prekinu prodaju. Dio je to prihvatio, no dio prodavača nastavio je raditi.
Radnici Modne trikotaže "Arena" traže hitno otvaranje stečaja
Radnici Modne trikotaže "Arena" iz Pule, koji štrajkaju jer od lipnja prošle godine nisu dobili plaće, protive se predstečajnoj nagodbi i traže hitno otvaranje stečajnog postupka zato što, kako ističu, samo tako mogu dobiti naknadu na Zavodu za zapošljavanje.
"Ne pristajemo na predstečajnu nagobu jer ona nakon toliko vremena nema više smisla. Nema sirovina, nema ugovora, nema posla," kazao je regionalni koordinator Sindikata tekstila, obuće, kože i gume Hrvatske Savo Šmitran.
Po njegovim riječima, prije samog štrajka proveden je proces mirenja, vođeni su razgovori s Upravom, no radnici nisu dobili čvrsta obećanja niti jamstva da će plaće biti isplaćene. Radnicima "Arene" zadnja plaća isplaćena je prošle godine za mjesec svibanj.
"Štrajk će stoga trajati do ispunjenja svih zahtjeva sindikata, a to su trenutna isplata svih zaostalih plaća te da se vrijeme provedeno u štrajku radnicima plati jer je do njega došlo isključivo krivnjom uprave ove tvrtke," poručio je Šmitran.
Štrajku solidarnosti pridružili su se i zaposlenici javnih ustanova VSŽ
Znatan dio zaposlenika u javnim ustanovama u Vukovarsko-srijemskoj županiji pridružio se danas štrajku solidarnosti, a izostao je u većini gospodarskih subjekata, rekao je predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS) Vukovarsko-srijemske županije Nikola Kaselj.
"I radnici u neposrednoj proizvodnji podržavaju u potpunosti sve sindikalne zahtjeve, ali nisu mogli zaustaviti proizvodnju i pridružiti se štrajku. To smatramo i opravdanim jer, ako išta ovu zemlju može izvući iz krize, to je rad i proizvodnja, a i neki poslovni procesi su takvog tipa da jednostavno ne možete zaustaviti stroj i štrajkati sat ili dva, te ih u potpunosti razumijemo", kazao je Kaselj.
Također je potvrdio kako je u vinkovačkoj Općoj županijskoj bolnici u 12 sati na pet minuta obustavljen rad kako bi zaposlenici te ustanove izrazili solidarnost, pazeći pritom da ne izazovu nikakav zastoj u pružanju liječničkih i medicinskih usluga.
Po riječima predsjednika županijskog Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Peje Nedića, štrak solidarnosti proven je u svih 16 srednjih škola u Vukovarsko-srijemskoj županiji u kojima je dobar dio zaposlenika obustavio rad od 12 do 14 sati.
"Od oko 1970 zaposlenika u srednjim školama Vukovarsko-srijemske županije, u štrajku je bilo oko 800 ljudi", naveo je Nedić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook