Čelnici sindikata liječnika i medicinskih sestara, koji su za sutra najavili štrajk u bolničkom sustavu, ustvrdili su danas da su njihovi članovi na terenu izloženi pritiscima kako ne bi sudjelovali u štrajku, zbog čega će pozvati inspekcijski nadzor u bolnice.
Pročitajte i ovo
Podržavaju štrajk liječnika
Osječki HDZ proziva Ostojića: Bahat je, brine samo o svom 'stajlingu'
Nije poznat datum
Medicinske sestre i tehničari najavili ŠTRAJK!
Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić i predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara Anica Prašnjak rekli su Hini da je sindikalno članstvo u bolnicama izloženo 'neviđenim pritiscima, prijetnjama, popisivanju i prozivanju'.
>> OVO su poslovi koji se moraju obavljati! Pacijenti - spremite se za ČEKANJA!
S terena stižu dojave o ravnateljima koji od sindikalnih povjerenika i članova traže pristanke da im sati u štrajku ne budu plaćeni, kaže Anica Prašnjak. Najavila je da će zbog zastrašivanja članstva poslati dopis u Ministarstvo zdravlja, a u bolnice pozvati inspekcijski nadzor.
Babić je napomenuo kako još nije poznato hoće li razdoblje provedeno u štrajku biti plaćeno, jer će se to pitanje rješavati naknadno.
Otklanja i bilo kakvu mogućnost da bi štrajkaši, koji nisu članovi njihovih sindikata, mogli dobiti otkaz te poručuje da će 'pravnu zaštitu i jednak tretman imati svi kolege koji budu sudjelovali u štrajku'.
Zadnji veliki štrajk u hrvatskom zdravstvu 2003. godine bio je prekinut uvođenjem radne obveze, no Babić otklanja mogućnost ponavljanja takvog scenarija jer se u međuvremenu promjenilo zakonodavstvo. 'Ono na što su se pozivali 2003. više ne postoji. Hoće li sada preko noći mijenjati zakon i stvoriti osnovu za takav korak, to ćemo tek vidjeti', dodao je.
Sindikati liječnika i medicinskih sestara traže novi kolektivni ugovor i povrat prava koje su izgubili sudskim poništenjem bivšeg kolektivnog u lipnju ove godine. U prvom redu riječ je o dodacima na plaće i plaćanju prekovremenih sati, dežurstava i pripravnosti.
Iako iz Ministarstva zdravlja poručuju da su spremni za nastavak socijalnog dijaloga, Babić tvrdi da mu još uvijek nisu odgovorili na dopis koji im je poslao prije 42 dana i na koji traži pisani odgovor, kao sindikalni uvjet za nastavak dijaloga.
Potporu štrajku u bolničkom zdravstvenom sustavu uputili su danas Udruga radničkih sindikata Hrvatske (URSH) i Sindikat policije Hrvatske.
Ministarstvo zdravlja odbacuje optužbe sindikata
Ministarstvo zdravlja odbacilo je danas optužbe čelnika Hrvatskog sindikata liječnika i Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara - medicinskih tehničara o pritiscima na njihove članove, kako se ne bi odazvali štrajku koji su ta dva sindikata najavila za sutra.
Prema izvješćima sanacijskih upravitelja i ravnatelja, u bolničkim zdravstvenim ustanovama nema nikakvih pritisaka na članove sindikata koji namjeravaju sudjelovati u štrajku, priopćeno je iz Ministarstva.
Naprotiv, tvrdi Ministarstvo, poslodavci su donijeli pravila ponašanja u kojima izrijekom stoji da nitko ne smije radnike koji sudjeluju u štrajku staviti u nepovoljniji položaj od drugih radnika, odnosno nitko ne smije ni na koji način bilo kojeg radnika prisiljavati na sudjelovanje u štrajku.
Sanacijski upravitelji i ravnatelji inzistiraju na poštivanju Zakona o radu i drugih pravnih propisa, jer je pravo na štrajk temeljno pravo i nitko to pravo nije ovlašten ometati, kaže se u priopćenju. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook