Predsjednik Hrvatske stranke prava (HSP) i saborski zastupnik Daniel Srb na konferenciji za novinare je rekao da se hrvatska politika treba osvijestiti kada je u pitanju odnos sa Slovenijom te da su moguće nove blokade za ulazak Hrvatske u Europsku uniju, ako Slovenci na referendumu odbace arbitražni sporazum s Hrvatskom. Istaknuo je kako smatra da Hrvatska treba ojačati svoje pozicije povezivanjem s drugim velikim zemljama, izvan EU, prije svega sa SAD-om.
Pročitajte i ovo
Šest osoba ozlijeđeno
Slovenska policija o brutalnom napadu na Hrvate na skijalištu: "Došli smo za 30 minuta, tučnjava je bila završena"
Prilika za pravednu granicu
Janšina koalicija podupire arbitražu
'Moramo biti svjesni da Slovenci imaju očito i otvorenih teritorijalnih pretenzija, otvoreno o tome i govore i nemaju namjeru na adekvatan način vratiti hrvatskim državljanima novce koje su preuzeli kroz Ljubljansku banku', izjavio je Srb te je podsjetio kako je prije nekoliko dana biši slovenski premijer i sadašnji oporbeni čelnik Janez Janša izjavio da je 1991. kao ministar obrane predlagao vojno zauzimanje hrvatskog mjesta Savudrije.
>> Slovenci zainteresirani za referendum, dobar odaziv
>> Slovenci odlučuju o arbitražnom sporazumu
>> Josipović: Vjerujem u naše prijatelje Slovence
'Ta Janšina izjava da je Slovenija trebala zauzeti Savudriju još 1991. s opravdanjem da zapravo pritom zauzima određenu radarsku postaju koju je tada kontrolirala JNA govori o jednom sustavnom odnosu prema Hrvatskoj i kontinuiranom pokušaju ostvarivanja svojih nacionalnih interesa pa i teritorijalnih pretenzija prema Hrvatskoj', kazao je Srb. Podsjetio je i da je sada hrvatska Sveta Gera 'pod okupacijom slovenske vojske' i da još uvijek nije vraćen dug hrvatskim štedišama Ljubljanske banke. U svim tim prijeporima, zaključio je, radi se nečem što je hrvatsko a ne obrnuto - 'mi se uvijek pogađamo s nečim što je naše'.
Na pitanje novinara kako prognozira ishod referenduma u Sloveniji o arbitražnom sporazumu s Hrvatskom, Srb je odgovorio kako najave govore da će referendum proći s tijesnim rezultatom. Upozorio je da Hrvatsku čeka 'nova blokada' ako Slovenci na referendumu odbace taj sporazum, jer se Slovenija može naći u situaciji da postavlja nove uvjete, a koje će Hrvatska morati ponovno izvršavati.
Srb je ocijenio da je nedavna izjava belgijskog premijera Yvesa Letermea 'da Hrvatska prije ulaska u EU mora urediti granicu sa BiH, Crnom Gorom i Srbijom praktično poziv tim zemljama da postave Hrvatskoj nemoguće uvjete, jer je očito želja da se kroz to otvori nova blokada Hrvatskoj u procesu ulaska u EU'. Zaključio je kako je to 'još jednom pitanje krive vanjske politike, koja je potpuno orijentirana na što brži ulazak Hrvatske u EU, a da on pritom nije realan zbog određenih političkih uvjeta koji nisu riješeni'.
Smatra da bi ulazak Hrvatske u EU bio moguć kroz povezivanje s drugim velikim zemljama, prije svega s SAD-om, jer bi tako Hrvatska mogla postati puno značajniji politički čimbenik i mogla bi 'razbijati ove blokade koje se Hrvatskoj postavljaju u kontinuitetu'. (Hina)