To bi ispitivanje trebalo odgovoriti na pitanje je li i u kojoj je mjeri zrak u Slavonskome Brodu onečišćen i opasan za zdravlje ljudi i okoliš. Slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara prošli je tjedan pisao Ministarstvu zaštite okoliša, koje će diplomatskim putem od mjerodavnih u susjednoj BiH zatražiti informacije o stanju u bosanskobrodskoj Rafineriji. Budući da Slavonski Brod nema mjerne postaje, grad je mjerenje naručio od stručne tvrtke koja je ekološku pokretnu postaju postavila na lijevoj obali Save.
Pročitajte i ovo
poznat policiji
U Sarajevu uhićen "sisački Hulk": Usred dana opljačkao zlatarnicu
Nestabilnosti
Kurti: "Ekspanzionizam Srbije i Rusije je prijetnja Balkanu"
'Tek poslije desetodnevnog mjerenja moći ćemo točno reći jesu li povećane koncentracije opasnih plinova. Gledajući ono što se događa u Sisku, mislimo da će isti problem biti i s ovom rafinerijom jer nije modernizirana', istaknuo je slavonskobrodski gradonačelnik Mirko Duspara.
Rafineriju nafte u Bosanskome Brodu prije tri godine kupila je ruska naftna kompanija, a počela je raditi krajem prošle godine. U djelomično obnovljenim pogonima u prvoj fazi na godinu će se prerađivati 1,2 milijuna tona sirove nafte i proizvoditi mazut i dizelsko gorivo. Na svečanom otvorenju ruski su investitori najavili daljnje ulaganje u modernizaciju proizvodnje i proširenje kapaciteta te u zaštitu okoliša.