Prema pisanju medija od početka rada obavljeno je 17.000 snimanja, a zbog nejasnih uputa o načinu uporabe, te pravila tko smije na takvu pretragu poslati pacijenta došlo je do prekomjernog i opasnog ozračivanja ljudi.
Pročitajte i ovo
Afera Medikol
Milinović: Podnijet ću ostavku ako...
Medikol odgovara na optužbe
'Izliječili smo pola milijuna ljudi'
No, iz Medikola poručuju kako je cijela afera izmišljena te da oni nisu prekomjerno ozračili 8 i pol tisuća svojih pacijenata. Kažu da su prije 4 godine pobijedili na javnom natječaju jer su nabavili najmoderniji uređaj za PET/CT. Priznaju kako država plaća 90 posto njihovih pregleda.
'Nije istina da su ljudi prekomjerno ozračeni, cijela priča je napuhana kao i to da nas istražuje USKOK koji nije kod nas ni bio', kazala je pročelnica Odjela nuklearne medicine u Medikolu, dr. Antonija Balenović iz Medikola. Iz tvrtke upozoravaju kako im takvi medijski natpisi samo štete te da ugrožavaju posao njihovih zaposlenika.
2005. godine objavljena je studija u stručnom časopisu The Journal of nucleare medicine prema kojoj uređaj PET/CT po jednom snimanju pacijenta ozrači s 25 milisiverta. Ta količina zračenja odgovara onom koje bi čovjek primio da na rendgenu 625 puta snimi pluća ili srce.
'Svaki liječmik koji prati struku mora znati da o kvaliteti medicinske opreme ovisi ta kvaliteta zračenja. Nije isto slikali vi nešto na uređaju starom 10 godina ili novom', poručila je Antonija Balenović, liječnica u Medikolu. 'Bitno je naglasiti u ovoj cijeloj pričli da Medikol nije dobivao natječaje na temelju lijepih očiju nego na temelju javnih natječaja', dodao je Boris Sruk, glavni izvršni direktor Medikola.
Sruk je ocijenio da se Medikol napada jer su jedni od rijetkih koji izgradnjom novog centra i bolnice ulažu u hrvatsko zdravstvo i nove tehnologije koje će liječnicima omogućiti kvalitetnije radno mjesto i edukaciju. Sve pretrage PET-CT-om u Poliklinici Medikol rade se prema smjernicama europskog i američkog društva za nuklearnu medicinu, indikacije bolesti odobrili su Hrvatsko nuklearno društvo te Povjerenstvo ministarstva zdravstva za nuklearnu medicinu, a za pacijente nema nikakve opasnosti od prekomjernog zračenja, ustvrdili su danas čelnici Medikola.
Balenović je rekla kako su njihovi PET-CT uređaji među najsigurnijima kad je u pitanju zračenje o čemu pokazuju i podatci koji se vode o pacijentima i koji su dostupni svima. Dodaje kako pacijente na pretragu mogu uputiti samo specijalisti internisti, onkolozi, gastroenterolozi, ginekolozi i hematolozi te da su to puno puta činili i oni liječnici koji u javnosti prozivaju Medikol.
Također je rečeno kako je Medikol lani obavio šest tisuća pretraga PET-CT-om, a među tim pacijentima više od 90 posto bilo je temeljem uputnice HZZO-a.
Sve pretrage provedene su u skladu s utvrđenim protokolom za provođenje PET/CT dijagnostike, navodi HZZO u priopćenju
Zbog visoke doze zračenja, kažu radiolozi, pacijenti mogu oboliti od malignih bolesti.
HZZO: Sve pretrage po protokolu
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje reagirao je na napise u tisku o velikom broju pacijenata koji su neopravdano upućeni na pretragu PET/CT i nepotrebno zračeni, istaknuvši da je broj obavljenih pretraga u skladu sa svjetskim smjernicama prema kojima je predviđeno provođenje oko tisuću PET/CT pretraga na milijun stanovnika.
HZZO navodi da je u posljednje 3,5 godine, od kad je pretraga PET/CT uvedena u sustav obveznoga zdravstvenog osiguranja, obavljeno ukupno 16.123 pretrage, odnosno 4.600 pretraga godišnje. Broj obavljenih pretraga u skladu je sa svjetskim smjernicama prema kojima je predviđeno provođenje oko tisuću PET/CT pretraga na milijun stanovnika, navodi se u priopćenju i napominje da je od svih provedenih pretraga više od 97 posto provedeno kod osoba oboljelih od malignih bolesti kod kojih korist od provedene pretrage značajno nadilazi štetnost od zračenja. (HIna)