Dobru vijest za oko 800 radnika INE potvrdila je Uprava, koja je odlučila u ovoj godini domaću naftu ipak preraditi u Sisku. Takva odluka stiže pred novu rundu pregovora između Vlade i MOL-a, strateških partnera u INI.
Pročitajte i ovo
glavna rafinerija u regiji
Još jedan napad dronovima na rusku rafineriju: Dvije osobe ozlijeđene
Veća konkurentnost
Rafinerija nafte Rijeka dobila novo postrojenje vrijedno 550 milijuna kuna
Izvoza domaće nafte ipak neće biti. Uprava INE očito je odustala od takve ideje. Nafta će se prerađivati u sisačkoj rafineriji. A pogoni će biti pokrenuti već u travnju. Do tada bi trebala biti puna skladišta sisačke rafinerije.
'Uzimajući u obzir trenutačnu akumulaciju domaće sirove nafte, kratkoročno bi najizglednija mogućnost bila prerada u Rafineriji nafte Sisak', procjenjuju u INI. Vijest je navukla osmijeh na lica radnika.
Stožer: Izvoz domaće nafte značio bi kraj za sisačku rafineriju
'Sretan sam, zadovoljan... U svakom slučaju vijest je dobra. To je naša egzistencija, to je naš posao, i bez posla sve propada', rekao je Mladen Bjelac.
'Zadovoljan sam tom viješću - to nama faktički ne znači ništa ta nafta koja će se sad preraditi to je za nekih mjesec, mjesec i po dana prerade', kaže Anton Mikelić. Stožer za obranu rafinerije se ne raspušta.
'Ovo je po meni samo jedna bitka. Treba nastaviti borbu. Znači li do promjene upravljačkih prava u INI ili do raskidanja, odnosno potpisivanja novog međudioničarskog ugovora, s krajnjim ciljem modernizacije obje rafinerije', rekao je Predrag Sekulić, iz Stožera za obranu Sisačke rafinerije.
Izvoz domaće nafte Vladi, ni sada, ni u budućnosti, nije prihvatljiva opcija. 'Nema nikakvih, niti ekonomskog, niti ekološkog, niti prometnog, a najvažnije niti zbog energetske stabilnosti i sigurnosti republike Hrvatske razloga da se izvozi domaća nafta kad imamo prerađivačke kapacitete u Hrvatskoj', rekao je ministar Ivan Vrdoljak.
Odluka o privremenom nastavku rada sisačke rafinerije stiže pred novu rundu pregovora Vlade i MOL-a, koji su najavljeni za sredinu ožujka.
'Držimo da je zapravo promjena upravljačkih prava u INI izuzetno bitna, dok sve ove druge stvari samo palijativno rješavaju određenu problematiku', rekla je Maja Rilović, članica NO INE i predsjednica sindikata INAŠ.
Ako u MOL-u ni ovoga puta ne pristanu na izmjene upravljačkih prava u INI, kako doznajemo, Vlada bi im mogla ponuditi izlazak iz strateškog partnerstva.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook