Vlada i sindikati javnih službi bez dogovora: Spominje se i štrajk
Piše Hina,
16. prosinca 2024. @ 14:41
Sindikati javnih službi odbili su Vladinu ponudu povećanja osnovice za obračun plaće, za razliku od sindikata državnih službi te se očekuje otvaranje postupka mirenja.
Podijelite
Sindikati javnih službi jednoglasno su u ponedjeljak odbili Vladinu ponudu povećanja osnovice za obračun plaće po formuli 3 plus 2, za razliku od sindikata državnih službi te se očekuje otvaranje postupka mirenja, a ne postigne li se dogovor, najavljuju i mogućnost štrajka.
Glavni tajnik Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi Domagoj Rebić, u ime sindikalne strane, izvijestio je da je Vlada ponudila rast osnovice plaće za ožujak s isplatom u travnju za 3 posto te za listopad s isplatom u studenome za dodatnih 2 posto te naknade za rad noću na traženih 50 posto, dodavši da naknada za topli obrok nije ugovorena.
Sindikati ostaju pri zahtjevu za povećanjem osnovice od 1. siječnja za 4 posto s isplatom u veljači te daljnjim povećanjem za četiri posto od 1. travnja s isplatom u svibnju te isplatom naknade za prehranu od 50 eura.
I Vlada i sindikati iznijeli su svoje konačne ponude te je najavljeno otvaranje postupka mirenja, u vrlo kratkom roku, kao pretpostavke za organiziranje zakonitog štrajka ako mirenje ne uspije, rekao je Rebić.
Vjerujem da ćemo u postupku mirenja naći kompromisno rješenje, dodao je.
U ime Vladine pregovaračke skupine, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić istaknuo je da je Vlada treći puta uzastopce povećala ponudu za ozbiljne postotke i iznose s obzirom na raspoloživa sredstva u državnom proračunu po formuli 3 plus 2 za iduću godinu, kao i da se poveća naknada za noćni rad na 50 posto te jubilarna nagrada kao i otpremnina na dvije i pol osnovice plaće.
Naglasio je kako se radi o povećanju od 5,06 posto na godišnjoj razini "teškom" 420 milijuna eura. Ocijenio je i da se radi o više nego korektnoj Vladinoj ponudi podsjetivši da su tijeku i pregovori o granskim kolektivnim ugovorima u kojima se također očekuje da će sindikati tražiti ugovaranje nekih dodatnih povoljnijih prava.
Stoga dodatnih fiskalnih kapaciteta unutar državnog proračuna više nema, poručio je.
Nakon 1,6 milijardi eura koliko je dala Vlada kroz reformu plaća u ovoj godini i prosječnog povećanja od 30 posto svim djelatnicima u državnoj i javnoj službi, to daje kumulativno povećanja plaće od 47 posto u mandatu ove Vlade, istaknuo je Piletić.
Podsjetio je da su predstavnici sindikata javnih službi potpisali Temeljni kolektivni ugovor u kojem stoji da, ako se ne postigne dogovor o osnovici plaće pregovorima, Vlada samostalno donosi odluku o povećanju osnovice, bez postupka mirenja, te da se to treba učiniti do 31. prosinca ove godine.
Svjesni smo te mogućnosti i rizika, no štitimo prava članstva, jer je Vladina ponuda nešto niža od godišnje stope inflacije od 2,7 posto s obzirom na rokove primjene na godišnjoj razini, rekla je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem.
Ako plaća raste u listopadu s isplatom u studenome iduće godine za 2 posto, onda do tada to nije rast od 5 posto na godišnjoj razni, pojasnila je te dodala da se sindikalni zahtjevi temelje na rastu inflacije, stvarnih životnih troškova i materijalnih prava. Upozorila je da su neki zaposlenici u javnom sektoru još uvijek na granici minimalne plaće i da je na njih inflatorni udar najveći te najavila da 11 sindikata javnih službi nastavlja borbu za interese članstva.