Iz dviju oporbenih stranaka doznaje se da će povući kandidature SDP-ovca Ive Josipovića i HNS-ovca Miljenka Dorića, koji su ranije usuglašeni među oporbom kao kandidati za članove povjerenstva, budući da se od konstituiranja Sabora i nekoliko krugova glasovanja u parlamentu izbjegavalo formirati povjerenstvo.
Pročitajte i ovo
Zaokupljeni papirologijom
Samo su Albanija i BiH korumpiranije od Hrvatske!
Odabir tajnim glasovanjem
Kandidati za Povjerenstvo ne znaju navesti primjer sukoba interesa!
Čelnik HNS-ovog kluba Dragutin Lesar je na današnjoj konferenciji za novinare upozorio kako Hrvatska već pola godine nema povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, unatoč tomu što je početkom prošlog mjeseca saborski Odbor za izbor i imenovanja zatražio od saborskih klubova da predlože svoje kandidate te što su u Saboru obavljena već tri kruga glasovanja, niti jedan o izboru članova povjerenstva.
Lesar je kazao da je nakon zadnjeg kruga prošloga petka, upitao predsjednicu Odbora Nevenku Majdenić (HDZ) zašto se odugovlači s izborom povjerenstva, na što ga je ona, rekao je, uputila na predsjednika Sabora Luku Bebića.
Bebiću se kaže obratio pismenim putem i zatražio objašnjenje, no kako nije dobio odgovor, u HNS-u su takvo ponašanje ocijenili nedopustivim i odlučili povući Dorićevu kandidaturu.
Lesar je izvijestio da se o povlačenju oporbenih kandidata konzultirao sa SDP-om, što je potvrdila i potpredsjednica te stranke Milanka Opačić koja je najavila povlačenje Josipovićeve kandidature.
Razloge odugovlačenja s formiranjem povjerenstva vidi u HDZ-ovim najavama izmjena zakona, za koje kaže da ne zna što vladajuća stranka njima želi postići.
"Neka promijene zakon pa ćemo u SDP-u odlučiti kako ćemo se prema tome postaviti", kazala je Opačić.
Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić nije želio komentirati oporbene najave, a najavio je da bi Vlada prijedlog izmjena Zakona o sprječavanju sukoba interesa trebala utvrditi idući tjedan.
"Smatramo kako nije dobro da su u povjerenstvu dominantni članovi stranaka, jer može doći do preglasavanja, odnosno da onaj tko ima većinu može donositi odluke i mimo moralnih standarda", izjavio je Palarić Hini.
U povjerenstvu bi tako u buduće sjedilo više nestranačkih nego stranačkih članova, a predsjednik bi također bio nestranački.
Palarić je rekao i da će se zakonom predvidjeti poseban proračun za rad povjerenstva.