U izvješću su, u odnosu na postupanja tijela javne vlasti u svim područjima zaštite ljudskih prava i sloboda, predložene 231 preporuke, Vlada se u svom mišljenju konstruktivno očitovala o 109 preporuka, od kojih je 55 prihvatila, ali se na više od polovice njih nije se očitovala.
Pročitajte i ovo
Bez dlake na jeziku
Oporba se obrušila na Turudića: "Priprema teren za spas obožavane ministrice. To je skandalozno"
Europske potpore
Ministarstvo odvojilo žito od kukolja: Evo koliko je bilo slučajeva prijevara u poljoprivredi
Pravobraniteljica napretkom ocjenjuje donošenje Nacionalnog plana za suzbijanje diskriminacije, izmjene zakona o socijalnoj skrbi i o nasilju u obitelji kojima je uvedena zaštita starijih osoba kao posebne kategorije.
Upozorava i kako petina građana živi u riziku od siromaštva, socijalne naknade ne omogućavaju podmirenje osnovnih životnih potreba, a posebno su ranjive starije osobe.
Prvi put je zaprimljen najveći broj pritužbi o kršenju radnih i službeničkih odnosa, a koji se odnose na diskriminaciju temeljem dobi pri traženju posla.
Zabrinjava nesiguran status zaposlenih, u prvom redu onih koji imaju ugovore o radu na određeno vrijeme.
U pravosuđu se najveći broj pritužbi odnosi na zlouporabu položaja i ovlasti te dugotrajnost sudskih postupaka. Sustav besplatne pravne pomoći, kako ocjenjuje pravobraniteljica, nefunkcionalan je, a uočeno je kako građani u 65 posto slučajeva zbog neznanja ili nepovjerenja u institucije ne prijavljuju diskriminaciju.
U odnosu na diskriminaciju temeljem etniciteta, najzastupljenija je diskriminacija u odnosu na Srbe, Rome te azilante.
I dalje je, navodi se, prisutan problem opskrbe električnom energijom u ruralnim područjima naseljenim pretežito Srbima povratnicima te je 126 sela i zaselaka bez električne energije. Čak 40 posto romskog stanovništva nema dovoljno sredstava za nabavku hrane i plaćanje režija, a prisutna je i segregacija u području njihova obrazovanja.
Kada je riječ o socijalnoj skrbi, najčešće pritužbe odnosile su se na premale socijalne naknade, dugotrajnost vještačenja, neodobravanja jednokratne pomoći te neujednačeno postupanje.
Rizik od siromaštva u Hrvatskoj je 19,5 posto, no postoje velike razlike po županijama gradovima i općinama, nema dovoljno skloništa, pučkih kuhinja, a u ruralnim područjima nedostaje infrastruktura, osobito što se tiče javnog prijevoza.
U četvrtak lex LNG
Zastupnici bi, suprotno uobičajenoj praksi glasanja petkom, ovoga tjedna trebali glasati već u četvrtak, među ostalim i o Zakonu o terminalu za ukapljeni prirodni plin, tzv. lex LNG. Prijedlog tog zakona u javnosti i struci izazvao je brojne kontroverze te osudu lokalne zajednice, a SDP-ova oporba, nezadovoljna što se zakon našao u hitnoj proceduri, na njega je uložila rekordnih 360, od ukupno 380 amandmana.
Izjašnjavanje o tim amandmanima u petak je trajalo gotovo šest sati, a u četvrtak bi se o njima konačno trebalo glasati.