'To znači da će odmah potom uslijediti i prva uhićenja pravomoćno osuđenih bjegunaca, koji su zloupotrijebili dvojno državljanstvo i kriju se u drugoj državi', izjavio je tajnik Ministarstva pravde BiH Jusuf Halilagić.
Pročitajte i ovo
Odobrit će mu je
Beroš se ne vraća u bolnicu i želi primati plaću od oko 4.000 eura: Zatražio aktivaciju mjere 6+6
Počeo razgovor veterinarskih službi
Hoćemo li opet izvoziti u BiH?
"Od ukupno 282 osobe kojima su sudovi u BiH izrekli pravomoćne zatvorske kazne, u Hrvatsku je pobjeglo 100, utočište u Srbiji je našlo njih 117, dok ih u Crnoj Gori 24. Gdje se kriju ostali nije nam poznato, ali pretpostavljamo da se i oni nalaze na području neke od susjednih država", rekao je Halilagić.
Dodao je i da se sporazumi ne odnose na nepravomoćno osuđene, među kojima su Branimir Glavaš, osuđen na deset godina zatvora zbog zločina nad Srbima i krije se u BiH, ili bivši član Predsjedništva BiH Ante Jelavić, kojega je Sud BiH osudio na 10 godina zatvora zbog kriminala u Hercegovačkoj banci, a koji je prebjegao u Hrvatsku.
Halilagić je dodao i da sporazumi, koje će potpisati ministri pravosuđa triju država, da bi potom bili ratificirani, predstavljaju dokument koji ukida princip dobrovoljnosti.
'Izmjene postojećih sporazuma o međusobnoj pravnoj pomoći, odnosno izvršenju sudskih odluka u kaznenim djelima, omogućavaju izdržavanje kazne u jednoj od država, i to bez pristanka osuđene osobe. Dakle, izjednačava se odnos tri države prema bjeguncima, bez obzira na državljanstvo, i time se ujedno otklanjaju sadašnji problemi u vezi s provođenjem pravomoćnih sudskih odluka', objasnio je Halilagić.