Ministar Vili Beroš najavljivao je početkom godine uvođenje brze uputnice koja bi pacijentu sa sumnjom na onkološku bolest osigurao dijagnostiku i pregled u najkraćem roku od četiri do sedam dana, no pacijenti danas na taj pregled ipak čekaju i po nekoliko mjeseci.
Primjer pacijentice koja nakon lošeg nalaza mamografije u srpnju i zatražene hitne dijagnostičke obrade u KBC-u Zagreb dobiva termin tek za 26. rujna pokazuje da sustav ipak nije profunkcionirao kako je planirano. Pacijentica do termina nije ni došla preko onkološke uputnice, već je to učinila sama jer ju je obiteljska liječnica, koja je tada u Domu zdravlja bila na zamjeni, odbila naručiti tvrdeći da to nije njezin posao, prenosi Novi list.
"Mislila sam da se radilo o slučaju da liječnica koja je na zamjeni ili ne zna ili ne želi raditi svoj posao. Ali očito je da je ovo pravilo i da su pacijenti koji se suočavaju s teškom dijagnozom prepušteni sami sebi. Uz silne priče o onkološkim uputnicama, brzom i dostupnom liječenju i boljim ishodima, od toga očito nema ništa", ističe pacijentica nakon što ju je odbila i njezina primarna obiteljska liječnica.
Nijedna od spomenutih doktorica nije joj rekla vrlo jednostavnu informaciju da s takvim nalazom u Klinici za tumore KBC-a Sestara milosrdnica može doći na pregled odmah, bez naručivanja. Doznala je to sama, slučajno, kad je poslala e-mailove na adrese nekoliko bolnica u zemlji.
Pročitajte i ovo
Koncert Thompsona
VIDEO Damir ponosno pred kamerama Dnevnika Nove TV digao desnicu: "Za dom!"
Liječnici ne znaju ni da postoje takve uputnice
Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu, kaže kako dio liječnika ne zna ni da takve uputnice postoje niti kako ih upotrijebiti. "S druge strane, u bolnicama pacijente vrate obiteljskom liječniku čak i s hitnom uputnicom, iako bi ih morali obraditi i nakon toga tražiti uputnicu C (onkološku). I tako pacijenti lutaju i dalje", napominje Belina.
U KBC-u Rijeka, koji je proveo pilot-projekt onkoloških uputnica, prosječno vrijeme čekanja na prvi pregled je 3,51 dan, doznaje Novi list. No iz KBC-a Zagreb zatražili su da se upit o listi čekanja dodatno pojasni, jer, kako kažu "onkološka uputnica kao takva ne postoji".
Dodaju kako mjesečno u prosjeku prime 140 pacijenata s uputnicom C1 i onkološkom/hematološkom dijagnozom, a ukupan broj pacijenata s uputnicom C1 koja zahtijeva opširniju obradu neovisno o dijagnozi kreće se oko 1150 mjesečno.
"Svakog pacijenta sa sumnjom na onkološku/hematološku bolest prima se na dodatnu obradu, odnosno liječenje unutar 30 dana, ovisno o dijagnozi, vrsti terapije ili stanju pacijenta", tvrde u KBC-u Zagreb, što, čini se prema ovom slučaju, ne odgovara istini.
Pročitajte i ovo
konstruira zavjeru zapadnog svijeta
Ovaj muškarac radikalizirao je 19-godišnjeg terorista: Na društvenim mrežama prate ga deseci tisuća ljudi
Pročitajte i ovo
Izvanredno stanje
VIDEO Rusi raketirali supermarket pun ljudi: Jezivi prizori, puno je mrtvih, mnogi su pod ruševinama