Zamislite, mjesecima ili godinama radite posao koji od vas zahtjeva napor koji prelazi mogućnosti vašeg organizma. Vremenom primijetite fizičke i/ili mentalne promjene za koje smatrate da su izravno povezane s vašim radnim mjestom. Kome se obratiti u slučaju da isto želite i dokazati?
Što je profesionalna bolest?
Radi se o bolesti izazvanoj dužim neposrednim utjecajem procesa rada i uvjeta rada na određenim poslovima.
Profesionalne bolesti dokazuju se medicinskom obradom i dijagnostikom, a štetne okolnosti na radnome mjestu određuju se procjenom opasnosti. Bolesti, uvjeti u kojima nastaju i vrste poslova na kojima se javljaju utvrđene su Zakonom o listi profesionalnih bolesti ("Narodne novine“ 107/07), a možete ju pogledati ovdje.
Postupak o utvrđivanju i priznavanju profesionalne bolesti pokreće se podnošenjem prijave o profesionalnoj bolesti Hrvatskome zavodu za zdravstveno osiguranje prema mjestu prebivališta ili boravka, a ista prijava može se podnijeti područnoj službi HZZO-a prema sjedištu poslodavca. Uz prijavu treba podnijeti prethodno prikupljenu medicinsku dokumentaciju.
Pročitajte i ovo
pukle krovne ploče
Tragedija na istoku Hrvatske: Radnik pao s krova na beton, poginuo je na mjestu
Prijavu je obvezan podnijeti poslodavac, osoba koja samostalnim radom obavlja djelatnost ili organizator određenih poslova i aktivnosti, određenih Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ako poslodavac ili organizator aktivnosti i poslova ne podnesu prijavu, to u ime oboljele osigurane osobe ili na prijedlog nadležnog liječnika specijalista može učiniti i izabrani doktor opće medicine.
Prijavu, odnosno zahtjev, HZZO-u možete podnijeti i sami u svoje ime ili član obitelji u slučaju smrti osigurane osobe.
Rok za podnošenje prijave o profesionalnoj bolesti je osam dana od primitka dokumentacije koja potvrđuje postojanje profesionalne bolesti. Ako prijava o profesionalnoj bolesti nije podnesena u roku od tri godine od isteka navedenih osam dana, gubi pravo na daljnje pokretanje postupka priznavanja profesionalne bolesti posredstvom HZZO-a.
Na službenim stranicama HZZO-a nalazi se tiskanica za prijavu profesionalne bolesti, upute o njezinu popujnavanju, kao i popis dokumentacije koju je potrebno priložiti uz tiskanicu prijave.
Pročitajte i ovo
Stigli rezultati
Je li bilo propusta u liječenju čovjeka koji se zapalio na Markovu trgu? Oglasilo se Povjerenstvo
Koja su vaša prava?
Jednom kada je profesionalna bolest dokazana i prijavljena HZZO-u te priznata, bolovanje utvrđuje i vodi odabrani liječnik opće medicine.
Osiguranici obveznog zdravstvenog osiguranja imaju pravo na specifičnu zdravstvenu zaštitu radnika. Osiguranik ima pravo i na novčane naknade (naknadu plaće, troškova prijevoza te za potrebe pogreba). Naknadu plaće obračunava i isplaćuje poslodavac od prvog dana bolovanja na teret HZZO-a.
Odredbe i načini ostvarivanja prava zbog profesionalne bolesti uređeni su Pravilnikom o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u slučaju ozljede na radu i profesionalne bolesti, koji možete pogledati ovdje.