Džakula Jarku u Kninu: Svi se trebaju ispričati za sve zločine
Piše A.E./ A.J.,
05. kolovoza 2012. @ 11:53
Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 17. obljetnica vojno-redarstvene akcije Oluje obilježava se u Kninu u nazočnosti državnog vrha.
Podijelite
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Ivo Josipović, predsjednik Vlade Zoran Milanović te potpredsjednik i obnašatelj dužnosti Hrvatskog sabora Josip Leko položili su zajednički vijenac i zapalili svijeću pred spomenikom Hrvatske pobjede Oluja '95 na Trgu dr. Ante Starčevića, a nakon čega su se uputili na prisustvovanje svečanom podizanju zastave Republike Hrvatske na Kninskoj tvrđavi.
Kako je bilo i najavljeno, na obilježavanje Oluje u Knin je nešto prije 11 sati stigao i predsjednik Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula. Džakula je novinaru Dnevnika Nove TV Andriji Jarku rekao da po dolasku u Knin nije imao nikakvih neugodnosti i da mu nitko nije prijetio. Dodao je da je u Knin trebao doći i Milorad Pupovac.
'Oluja će biti legitimnija kad će se o žrtvama govoriti na dostojanstven način i kada se provedu istrage i kada će odgovarati oni koji su odgovorni. Mislim na sve žrtve, ne samo na srpske, a svakako i na srpske jer se to do sada zapostavljalo. S moje strane, što se tiče same isprike svim žrtvama, svakako da su za sve žrtve, uvijek je mala riječ isprike, onda daleko više zaslužuju od svakoga tko ozbiljno misli l misli da ozbiljno djeluje u državi', izjavio je Džakula.
Džakula se na svečanosti pridružio državnom vrhu. Inače, tema Džakulinog dolaska bila je glavna među braniteljima u Kninu, a komentirao ju je i šef HDZ-a Tomislav Karamarko. 'Isprika da, ali osoba kojoj je hrvatska policija stavljala lisice zbog ratnih zločina ne može uputiti ispriku', rekao je Karamarko.
Na središnjoj svečanosti kod spomenika Hrvatske pobjede nazočnima su se obratili najviši državni dužnosnici te gradonačelnica Knina Josipa Rimac.'Hrvatski put je teži put. Državu i identitet gradili smo dugo i platili visoku cijenu. Različiti smo, ali zajedno kad je najteže. Ovaj praznik ne slavimo zbog tuđe nevolje, nego da bi iz sebe izvukli najbolje. Naš rat je bio pravedan, obrambeni i čovječan. Ovaj rat je počeo zbog granica i hrvatske granice ćemo uvijek braniti. Sretan vam Dan pobjede', rekao je Milanović u svom govoru.
'Naš cilj danas je jaka i stabilna država koja neće ovisiti o drugima i koja neće biti samo privjesak u Europskoj uniji, nego koja će poštivati svoje građane', dodao je Milanović.
Svečanosti prisustvovuje i prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić i brojni članovi Vlade, potpredsjednik Sabora Tomislav Čuljak i brojni saborski zastupnici.
Akcija Oluja započela je na 4. kolovoza 1995. godine u 5 sati ujutro te najavila kraj petogodišnje srpske okupacije koja je počela u ljeto 1990. godine blokadom hrvatskih prometnica, a s vremenom je prerasla u zvjerske napade na hrvatske gradove i sela te ubijanje i protjerivanje nesrpskog stanovništva, u čemu je lokalnim Srbima pomagala i JNA. Točno u podne u subotu 5. kolovoza 1995. godine na kninskoj se tvrđavi zavijorila dvadesetmetarska hrvatska zastava što je označilo oslobađanje Knina kao središta i simbola srpske pobune, a već 7. kolovoza tadašnji hrvatski ministar obrane Gojko Šušak objavio je završetak akcije Oluja u bivšim sektorima sjever i jug.
Za samo 84 sata hrvatske vojne i redarstvene snage oslobodile su nešto manje od 10.500 četvornih kilometara - gotovo petinu države, što je utjecalo na završetak rata u Bosni i Hercegovini te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske. U Oluji su poginula 174 hrvatska vojnika i redarstvenika, a više od 1400 ih je ranjeno. U znak zahvale hrvatskim braniteljima se od 2008. godine uz državni blagdan Dan pobjede i domovinske zahvalnosti 5. kolovoza slavi i kao Dan hrvatskih branitelja.