Slika nije dostupna
Slika nije dostupna

Vojni ordinarij Juraj Jezerinac održao je misu u povodu Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana branitelja i blagdana Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta.


Jezerinac je u propovijedi ocijenio je kako se nalazimo, ne samo u gospodarskoj već i u krizi civilizacije te s tim u vezi istaknuo kako su nam potrebni ljudi koji će u naše društvo unijeti duh pouzdanja i pokrenuti sve pozitivne snage ove zemlje. Na početku misnog slavlja biskup Jezerinac posebne je pozdrave uputio zatočenim generalima u Haagu, a poginulim se hrvatskim braniteljima zahvalio rekavši: 'Pokazali su čudesnu snagu. Hrvatska će živjeti s vječnom uspomenom na njih, a njezino međunarodno priznanje najveće je njihovo odlikovanje'.

Vezani članci Posljedice tornada u Njemačkoj - 6 VIDEO/FOTO: Posljedice strašne oluje u Njemačkoj: Jedna osoba smrtno stradala, 60 ozlijeđenih Ilustracija Podignuta prva optužnica u Srbiji za Oluju: Četvorka optužena za raketiranje izbjegličke kolone. Pilot Borović: "Nisam sudjelovao u tome"

>> Džakula Jarku u Kninu: Svi se trebaju ispričati za sve zločine

Govoreći o krizi, rekao je da se 'nalazimo se ne samo u gospodarskoj krizi, već je riječ o krizi postojeće civilizacije. To je prava i duboka kriza čovjeka i njegovih odnosa, vrijednosti i smisla života', rekao je dodavši kako ni jedna civilizacija nije vječna, pa tako ni naša. Zato, kazao je, i nije problem u tome što ona odlazi, nego u tome hoće li čovjek napustiti vrijednosti od kojih je živio i hoće li one biti pokretačka snaga u njegovoj budućnosti, ili ne. 'Bio bi to kraj njegova opstanka', ustvrdio je biskup Jezerinac.

S krizom osobnosti, po njegovom je mišljenju, povezana i duboka kriza društva. 'Stoga su danas za opstanak društva neophodni ljudi iskrena duha, razuma, srca i pravednosti. Problem se ne nalazi izvan nas, on je prisutan u našoj nutrini', rekao je biskup Jezerinac dodavši kako nam nedostaje nade, radosti, optimizma, smisla, solidarnosti te spremnosti prihvaćanja žrtve.

'Potrebni su nam ljudi koji će u naše društvo unijeti duh pouzdanja i pokrenuti sve pozitivne snage ove zemlje', poručio je. Apostolska Rimska Crkva marno je pratila, štitila i uvijek podržavala zemlju Hrvata, pomažući nam očuvati narodni i vjernički identitet, rekao je Jezerinac dodavši kako u tome ustrajala i onda kada je u Domovinskom ratu, u vrlo složenom kontekstu međunarodnih lobija, bilo doista hrabro stati uz Hrvatsku, braniti njezino pravo na slobodu i samostalnost.

>> Pogledajte kako HRVATSKA obilježava Dan domovinske zahvalnosti!

'Mi ćemo se kao narod moći očuvati, ukoliko se budemo napajali prije svega na Evanđelju. To je važno istaknuti posebno danas kada se kršćanske vrijednosti u Europi, kao i u našoj zemlji, nastoje obezvrijediti', ocijenio je dodavši međutim kako se unatoč tome zajedništvo različitih naroda gradi na temeljnim ljudskim i kršćanskim vrijednostima, koje su postavili osnivači velike europske obitelji.

'Čuvajte ponos povijesti. Čuvajte svoje obitelji, budite radost jedan drugome! Poštujte život od samoga začeća! Na to nas posebno obvezuju naši branitelji, živi i poginuli. Na to nas obvezuju roditelji, koji su izgubili svoje sinove. Na to nas obvezuju djeca i supruge poginulih', poručio je biskup Jezerinac vjernicima.

Misi za Domovinu u Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog zavjeta nazočili su, među ostalima i potpredsjednik Hrvatskog sabora Tomislav Čuljak, ministar branitelja Predrag Matić, predstavnici vojnog vrha, saborski zastupnici, gradonačelnica Knina Josipa Rimac te gradonačelnik Zagreba Milan Bandić. (Hina)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Još brže do svakodnevnih vijesti prilagođenih tebi. PREUZMI novu Još lakše do najnovijih vijesti o poznatima. Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju