"S obzirom na narušeno zdravlje Veljka Marića minimum dobre volje bio bi osigurati mu humanije uvjete, pravo na zdravlje, a svakako tražim da se hrvatske vlasti zauzmu za njegovo izručenje Hrvatskoj kako bi mu se osiguralo pošteno suđenje. Kroz pristupne pregovore Republike Srbije s EU, Hrvatska treba uložiti napore da se kroz poglavlje 23. stavi van snage srbijanski zakon po kojem je Veljko Marić uhićen, a mi ćemo kao europarlamentarci svakako tražiti da u izvješće o napretku Republike Srbije uđe i slučaj Veljka Marića jer dok taj slučaj postoji, Srbija sasvim sigurno ne udovoljava zahtjevima za članstvo", poručila je europarlamentarka Petir u svom uredu u Zagrebu. Upozorila je da je ovih dana uhićen i hrvatski branitelj Mato Čondrić na graničnom prijelazu u Bosanskom Brodu te upitala: "Tko je sljedeći?".
Rekla je da je prošlog tjedna na Pododboru za ljudska prava EP postavila pitanje o zabrani srbijanskih vlasti da predstavnici humanitarne organizacije "Bedem ljubavi 1991" posjete Marića u zatvoru te postoji li mogućnost da ga i ona s predstavnicima te udruge posjeti i na koji način je moguće dobiti odobrenje. Također, alarmirala je predstavnike europskih institucija te prisutne predstavnike Srbije o Marićevom sve lošijem zdravstvenom stanju te upozorila na grubo kršenje njegovih ljudskih prava.
Vukovarski stožer državnom vrhu: Učinite sve da se oslobodi Veljko Marić
Petir je rekla da joj je predstavnik EK, Uprave za proširenje, Simon Mordue obećao istražiti taj slučaj putem predstavništva Europske komisije u Srbiji, a veleposlanik Republike Srbije pri EU Duško Lopandić obećao je adresirati njezino pitanje prema srbijanskoj vladi. "Obećali su istražiti slučaj Veljka Marića, a to će potaknuti srbijanske vlasti da mu osiguraju temeljna ljudska prava. Nadam se da će potaknuti i hrvatsku Vladu da konačno reagira i zaštiti svog državljanina", izjavila je Petir.
Predsjednica "Bedema ljubavi 1991" Ljerka Pavić upozorila je na teško materijalno stanje obitelji Marić - supruge koja sama podiže njihova tri sina od 11, 12 i 15 godina. "U ovih pet godina niti jednom kao obitelj nisu bili zajedno jer supruga zbog teške financijske situacije u posjet ocu može povesti samo jedno dijete, a ostala čekaju da se majka vrati", rekla je Pavić.
Predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. Mladen Pavković, koji je napisao i knjigu "Nisam kriv – Veljko Marić", zauzeo se da se taj slučaj uzdigne i na međunarodnu razinu te je zbog toga zahvalio Petir. Pavković je kazao da je slučaj tog hrvatskog branitelja koji je "nevino osuđen na teških 12 godina robije i to ured Srbije, koja je uz Crnu Goru, zločinačku JNA i domaće izdajice bila agresor na Republiku Hrvatsku, teško razumljiv proces, dobro smišljena politička igra" te je pozvao hrvatske vlasti da učine sve da Mariću pomognu. "Mi o njegovom slučaju moramo govoriti jer je, da citiram Vladu Gotovca: 'Vaša šutnja naša je smrt'", rekao je Pavković. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook