Ranglistom je obuhvaćeno više od 1500 sveučilišta iz 93 zemalja, što je najviše do sada. Lista se temelji na 13 pokazatelja uspješnosti u četiri područja: poučavanje, istraživanje, prijenos znanja i međunarodna perspektiva.
Pročitajte i ovo
Važan dan
Hrvatska dobila 252 nova doktora znanosti i umjetnosti
Natječaj za 'Kadete'
MORH i ove godine dijeli stipendije
U odnosu na listu za 2020. godinu, splitsko sveučilište je palo na ljestvici. Tada je imalo zbrinu poziciju 601–800, a sada se nalazi na mjestu 801–1000. Ipak, splitsko sveučilište je najbolje pozicionirano hrvatsko sveučilište. Sveučilište u Zagrebu ostalo je na istoj poziciji, ispod prvih 1000 najboljih.
Sveučilište u Ljubljani je rangirano kao i splitsko, a Sveučilište u Mariboru kao zagrebačko. Najbolje rangirano sveučilište u Srbiji je Sveučilište u Beogradu na poziciji 601–800, a ono u Novom Sadu je ispod 1000.
Sveučilište u Oxfordu je na vrhu rang-liste već petu godinu za redom, a slijede Sveučilište Stanford, Sveučilište Harvard, California Institute of Technology te na petom mjestu Massachusetts Institute of Technology.
Najbolja sveučilišta nalaze se u SAD-u, čak rekordnih osam je među prvih 10. Kinesko Sveučilište Tsinghua postalo je prvo azijsko sveučilište koje se probilo među prvih 20 prema metodologiji koja je pokrenuta 2011.
Ove je godine 141 sveučilište prvi put na ljestvici, a na čelu je nedavno spojeno francusko Sveučilište Paris-Saclay sa zajedničkim 178. mjestom. Indija ima najveći broj novih unosa -14 i može se pohvaliti rekordnim brojem rangiranih institucija - 63.