Mama, baka, brat, sestra... To su želje djece iz doma u Nazorovoj. Svatko ima svoju priču. Neki imaju šansu vratiti se svojoj obitelji, a neki se nadaju da će biti posvojeni.
Pročitajte i ovo
Nova pravila
Kada će u škole doći prvi zaposlenici zaduženi za sigurnost? "Svjesni smo da je to uvijek pitanje"
Nakon tragedije u Prečkom
Povratak u školu nekima bi mogao biti posebno težak: Ključne smjernice kako pomoći sebi i djeci
'Institucija je krasna, tu sve materijalno imaju, ali idu negdje gdje su jedan na jedan, gdje nisu jedan od sedmero', kaže teta Lela iz Nazorove koja tamo radi već 15 godina. Ona je u kontaktu je s većinom djece koja su našla sreću u novim obiteljima. Prošle je godine takvih bilo više.
'2012. godine smo ima 30-ak posvojenja, 12 djece je otišlo u obitelj udomitelja i imali smo dosta povrataka u biološku obitelj', kaže ravnateljica Doma Jelica Belošević.
>> Istinski heroj: Spasila 30 novorođenčadi bačenih u smeće i pružila im dom
Milanka Opačić godinama se bori za olakšavanje postupaka posvajanja. Uredila je registar posvojitelja i popis sve djece s detaljima o petstotinjak djece do 7 godine koja su u sustavu skrbi države.
'Mi se možemo truditi da što više djece u kratkom roku ode u posvojenje, ali moramo biti svjesni da će uvijek biti djece koja će iz nekog razloga morati izaći iz svoje obitelji', kaže ministrica.
Posvajanjima će se baviti i novi obiteljski zakon. Kao skrb o djetetu ne može se računati jedan telefonski poziv roditelja unutar tri mjeseca. Ta procedura usporava posvajanja.
Centri za socijalnu skrb i sudovi, kočničari su boljeg života napuštene djece. Ona moraju biti na prvom mjestu. Paralelno s posvajanjima Ministarstvo uređuje i sustav udomljavanja. Kada će brojke početi govoriti u njihovu korist nitko ne želi prognozirati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook