Pored zelenih, Osječani već godinu dana imaju i plave kante za smeće. Na plavu kantu za papir ovih dana stiže i specijalni obruč. Ondje će Osječani odvajati plastičnu ambalažu pout boca od ulja, octa, šampona, sredstava za čišćenje. 'Plastiku bi skupljali istom dinamikom kao i plavi papir, znači jedanput mjesečno, dapače isti dan', kazao je Tomislav Glavaš iz Unikoma.
Čiji je poglavar?
Jeste li znali da papa nije Katolik?
Dan maturanata
Pripremite se na opsadu grada: Ovom trasom će se kretati kolona, sve će pratiti hitne službe
nesigurno područje
Mještani na nogama zbog izgradnje brze ceste: "Iznad naših glava išao bi vijadukt"
Osječani otpad mogu odvajati i na 60-ak eko-otoka, te u reciklažnom dvorištu. Ondje mogu odvojiti 19 vrsta otpada- od starih baterija do biootpada. Za recikliranje, kažu građani, dobro bi došla i nagrada. Manji račun za odvoz smeća. 'Da se uvede plaćanje nekako, pa bi onda ljudi više odvajali kad bi manje morali onog otpada platiti', kazao je Nikola Brnić.
>> Još uvijek ima onih koji ne znaju kamo se odlaže smeće
U odnosu na druge hrvatske gradove Osijek prednjači u razvrstavanju otpada. 'Stvarno mogu pohvaliti i gradske službe i trud ekoloških organizacija i same građane koji su podigli razinu svijesti', kazao je Dinko Pešić, Udruga Zeleni Osijek.
Pred Hrvatskom su veliki europski zahtjevi. Do konca 2013. Hrvatska mora smanjiti količine biorazgradivog otpada, do 2015. osigurati odvojeno sakupljanje papira, metala, plastike i stakla, do 2018. mora sanirati i zatvoriti sva postojeća odlagališta.
Do 2020. mora osigurati recikliranje papira, metala, plastike i stakla. 'Potičemo, to je osnovni prioritet ministarstva, uspostavu primarne selekcije otpada na pragu kućanstva', kazao je Mario Obrdalj, pomoćnik ministra zaštite okoliša.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook