U okršaju s olujnim jugom jedno veliko stablo u Splitu nije imalo šanse. Dramatičnoj večeri u Dalmaciji prethodio je jednako uzbudljiv dan.
Pročitajte i ovo
Vraćaju kontejnere
Razorna oluja uništila im je domove, no Božić će ipak dočekati pod svojim krovom: Evo kako ide s obnovom u Bošnjacima
Nevrijeme u Istri
VIDEO Pogledajte kako more baca barke u Rovinju, jedan istarski grad potopljen
Koliko god udari juga bili fotogenična pojava oni predstavljaju realnu opasnost za stanovnike. Najbolje na svojoj koži to znaju stanovnici Kaštela čiji podrumi i prizemnice poplave i nekoliko puta godišnje.
"Imamo one utore, uvlačimo dasku i tako… Ovdje zna biti rijeka skoro. Za sada smo još dobro, a što će biti do večeras i noćas ne znamo", kaže Darinka iz Kaštel Novog.
Jednoj brodici nije bilo spasa.
"Pukao je konop, potopila se, pomoći joj ne možemo ništa. Bolje ne doći nego bit ovdje. Jer pomoć ne možeš ništa, ovo je pogibeljna situacija. Porat naš nije zaštićen to je problem", kaže Željko Plazonić iz sportsko-ribolovnog kluba "Ugor".
Zbog nevremena štete su i diljem Istre i Kvarnera.
"Jutros je baš jako jako puhalo. Iščupalo stablo iz korijena i palo na krov kuće", kazala je Ada iz Medulina.
Središte Rijeke osvanulo je pod vodom.
"Morate se pripremiti... obuti duboke čizme", kaže Marko.
"Ljudi koji drže ovdje automobile oni u svakom slučaju imaju problem zato jer voda prelazi preko podvozja ulazi unutra. Tu situaciju sam i ja imao", rekao je Luka.
Na Punti Planki kod šibenske Rogoznice bili su spektakularni prizori. Olujno jugo podignulo je višemetarske valove koji su se lomili na rtu. Ekstremni uvjeti privukli su i ekstemne sportaše.
"Nama kad je jugo onda pretežno svi koji vole kitesurf, ili windsurf, ili jedrenje na moru kako god, tu smo", kaže Duje Marin iz Splita.
Ali i one koji ne propuštaju nedjeljnu šetnju.
"Nema ružnog vremena samo loša odjeća. Treba se obući i izaći i na kišu i buri i na južini", smatra Milica.
Najveće količine oborina očekuju se u večernjim satima.
"Centar ciklone premještao se sjevernim Jadranom, zbog izraženih gradijenata tlaka puhalo je jako i olujno jugo, odnosno s orkanskim udarima podignulo je valove preko pet metara. Pa naše niske rive svaki put zapravo u ovakvoj i sličnim situacijama budu poplavljene", najavljuje Dario Brzoja, meteorolog Nove TV.
Dnevni rekorder u oborinama je Cres s čak 126 litara po metru četvornom.
Reporter Dnevnika Nove TV Ivan Kaštelan razgovarao je sa zapovjednikom smjene splitskih vatrogasaca Zvonkom Pučom koji mu je otkrio da su građani najčešće zvali zbog stabala na prometnicama i ispumpavanja.
Netom prije njihovog razgovora vatrogasci su krenuli na još jednu intervenciju zbog stabla na prometnici. Pučo kaže da štete nisu velike jer su sva stabla pala na prometnice, a ne na automobile.
Pozivi na intervencije brojniji su kako se kiša pojača, kaže te ističe da imaju dovoljno vatrogasaca.
"Smjena je kompletna, dostatno je da odradimo. Ako, ne daj Bože, nešto zatreba, imamo stand by smjenu", rekao je.
Inače, u prekidu sve linije Jadrolinije koje voze na udaljene otoke, a može se doći do Hvara, Brača i Šolte.
Većina Jadrolinijinih linija je u prekidu. Na zadarskom području prometuje samo linija 31 Zadar (Gaženica) - Preko koja je uspostavljena od 15:30 sati.
Udari vjetra od čak 143 km/h zabilježeni su na Palagruži, u Splitu puše do 108 km/h, a na Rabu 107 km/h, javlja Morski.hr. Na snazi je i dalje crveni meteoalarm za cijeli Jadran, kao i upozorenje za pomorce.
Na splitskom području već je treći dan na snazi mjera prokuhavanja vode za djecu, starije osobe i osobe sa slabim imunitetom, javlja Dalmacijanews.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr