Žene žrtve obiteljskog nasilja jedna su od skupina koja je obuhvaćena poticajnim mjerama zavoda za zapošljavanje, ali novac predviđen za to redovito ostaje neiskorišten.
Pročitajte i ovo
Važna je podrška okoline
Izvukla se iz ralja obiteljskog nasilja: "Uvijek se traži opravdanje - sigurno si ti nešto pogriješila"
potresna priča mlade žene
UZNEMIRUJUĆI SADRŽAJ Skoro ju je ubio, a sada izlazi iz zatvora: Centar joj želi uzeti djecu kao pomoć?
Pet godina u braku s nasilnikom, ostavilo je traga. Posao joj je kao samohranoj majci potreban zbog novca i samostalnosti, ali ne samo zbog toga. 'Voljela bih zbog socijalizacije, zbog druženja sa ljudima, zbog promjena sredine jer pokušavam nešto raditi u kući', ispričala je.
Posao nije lako pronaći iako za žrtve obiteljskoga nasilja, poslodavci mogu dobiti izdašne poticaje.'Konkretna sredstva koja se dodjeljuju takvim osobama su različita, oni ovise i o razini stručne spreme osobe i o drugim parametrima koje postoje, a ti se iznosi kreću od 20 do 40 tisuća kuna prilikom zapošljavanja takvih kategorija osoba', pojasnio je Miroslav Delić, iz HZZZ - a Split.
No zanimanje je slabo. Autonomna ženska kuća upozorava da su uz te poticaje u prošloj godini zaposlene tek dvije žene. Kažu da za poticaje ne znaju, ni poslodavci, ni žene, kojima nije lako priznati da su žrtve zlostavljanja. Novac za poticanje zapošljavanja zlostavljanih žena redovito ostaje neiskorišten iako bi posao za njih značio konačno novi život.