'Češko je predsjedništvo odlučilo odgoditi Međuvladinu konferenciju o pristupanju, planiranu za petak, 24. travnja, budući da zastoj u pristupnim pregovorima zbog graničnog spora sa Slovenijom još nije riješen. Novi datum odredit će se u svjetlu pozitivnog razvoja', kaže se u priopćenju češkog predsjedništva.
>> 'Deblokada možda tek nakon izbora u Hrvatskoj i Sloveniji'
Odluka je donesena nakon što je predsjedništvo izvijestilo Odbor stalnih predstavnika (COREPER), koji čine veleposlanici država članica, o najnovijem razvoju događaja. 'Izostanak napretka u pregovorima u poglavljima koja su već spremna za otvaranje i zatvaranje ne odražava stvarni napredak postignut na terenu u Hrvatskoj', dodaje češko predsjedništvo.
Novi prijedlog neće se više mijenjati
U srijedu je europski povjerenik za proširenje Olli Rehn iznio svoj konačni prijedlog za rješenje hrvatsko-slovenskog graničnog spora kako bi se što je moguće prije deblokirali hrvatski pristupni pregovori, a u njega je ugradio dio sugestija Hrvatske i Slovenije. Najnoviji prijedlog, koji se više neće mijenjati i može se samo odbiti ili prihvatiti, velik je korak naprijed i naznačuje da bi se slovenska blokada hrvatskih pristupnih pregovora mogla vrlo brzo završiti, ocijenili su u srijedu i hrvatski ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković i češko predsjedništvo.
EU od Hrvatske i Slovenije očekuje brzi odgovor na najnoviji prijedlog, do početka svibnja. Po prijedlogu, graničnu crtu na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije određivao bi peteročlani arbitražni sud u skladu s međunarodnim pravom. Po jednog člana odredila bi Hrvatska i Slovenija, a preostala tri člana dvije bi zemlje odredile zajednički. Ako se ne mogu dogovoriti, preostala tri člana imenovao bi predsjednik Međunarodnog suda pravde.
'Načelo pravičnosti i u duhu dobrosusjedskih odnosa'
Po europskim diplomatskim izvorima, prijedlog sadrži i elemente 'konstruktivne dvosmislenosti'. Tako se predviđa da bi se režim 'korištenja pomorskih područja i kontakta Slovenije s otvorenim morem rješavao po međunarodnom pravu, načelu pravičnosti i u duhu dobrosusjedskih odnosa'.
Dvije bi se strane trebale dogovoriti o tomu što znači 'režim korištenja pomorskih područja i kontakt Slovenije s otvorenim morem', a ako to ne uspiju, onda bi to učinio arbitražni sud. Prijedlog predviđa da se hrvatski pristupni pregovori odblokiraju čim parlamenti dviju država ratificiraju dogovor o prepuštanju graničnog spora arbitražnom sudu. Već pri potpisivanju dogovora države bi se obvezale na njegovo vrlo brzo ratificiranje u parlamentima.
Iza Rehnova prijedloga sada je stala i predsjednička trojka - Francuska, Češka, Švedska - što praktično znači da prijedlog podržava cijela Europska unija. U priopćenju češkog predsjedništva kaže se da predsjednička trojka - Francuska, Češka i Švedska - 'snažno podupire napore povjerenika Rehna i izražava snažno uvjerenje da je dogovor koji bi omogućio nastavak pregovora sada na dohvat ruke'.