Toni Paro s Paga je odahnuo. Uz ušnu, janjci su mu dobili oznaku izvornosti, pa će i službeno biti drugačiji od ostalih. 'Ona se razlikuje zbog naše posolice, zbog vremenskih uvjeta, zbog samog terena na kojem ona obitava i zbog našeg prirodnog sastava otoka', pojašnjava Toni reporteru Dnevnika Nove TV Šimi Vičeviću.
Pročitajte i ovo
Na Pagu
Bizarna situacija na ljetovanju: "Plaćam apartman 100 eura po danu, ali za veš mašinu smo dobili poseban cjenik"
javlja HVZ
Buknuo požar na otoku Pagu: Na terenu su i dva kanadera
Ukusno meso je i skuplje pa su zbog zarade pod paškom janjetinom mnogi nudili sve i svašta. 'U startu je ona 5 do 10 kuna skuplja u nabavi od domaćih janjaca, tako da je cijena nešto skuplja kod nas u prodaji', kaže ugostitelj Ante Mamut.
Bolja kontrola
Porijeklo paškog janjeta, hranjenog na majčinom mlijeku, ubuduće će biti bolje kontrolirano. 'Certifikat, znači, za prodaju paške janjetine mogu dobiti samo gospodarstva koja uzgajaju isključivo pašku ovcu, što se može provjeriti, znači, u jedinstvenom registru domaćih životinja Republike Hrvatske', kaže Ante Čemeljić iz Udruge proizvođača paške ovce „Rogujica".
Znati ćemo što jedemo
To će uzgajivačima i kupcima donijeti veću sigurnost. 'Vrijedno je zato jer nitko više ne može prodavati pod paškom janjetinom. Prodavali su tu kod Zadra, po Lici pod paškom janjetinom. Sad se zna da je to otočka, naša', kaže Šime Tičić s Paga. I koja je nakon 8 godina postala prva vrsta zaštićene janjetine u Hrvatskoj.
Za oznaku zemljopisnog porijekla još se bori međimursko bučino ulje, a za oznaku izvornosti međimursko meso z'tiblice, istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje, kao i ono otoka Korčule. Šoltansko i krčko maslinovo ulje, te meso istarskog goveda.
Poput paške janjetine, to će biti kandidati i za europsku zaštitu. A ujedno i hrvatski aduti
na europskom stolu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook