Već nekoliko naraštaja jedne zagrebačke obitelji, gotovo stotinu godina, izrađuje i popravlja - kišobrane. Jedna od rijetkih gospodarskih grana, obrtništvo, ovu godinu zaustavila je trend propadanja.
Pročitajte i ovo
Biznis boom
Oni prkose trendu iseljavanja: Otvaraju obrte, vlastite poslove i pozivaju mlade da ostanu
VREMENSKA PROGNOZA
Sunčano, vruće i nestabilno, a ponegdje će nam trebati i kišobrani: Meteorolog otkriva kakvo nas vrijeme čeka idućih dana
Torba glavu čuva kad je u njoj kišobran. Žicu po žicu, već sto godina, rade ih u ovoj maloj zagrebačkoj radionici, a recept za uspjeh imaju, a to su kvalitetan proizvod, stalne mušterije i tradicija. Tradicija ih je naučila da se i krizu preživjeti može.' Nas četvero uredno živi. Podmirujemo sve svoje obveze prema državi i dobavljačima, tako da ide. Borimo se kao i svi, nisu bajna vremena', rekao je obrtnik Tomislav Cerovečki.
Pri otvaranju obrta još se uvijek jamči vlastitom imovinom. Zakon o obrtu tek će u izmjene, a obrtnicima bi trebalo pomoći i lakše zapošljavanje. 'Ide u tom smjeru da bi netko tko želi osigurati svojoj obitelji bolju egzistenciju mogao raditi određeni broj sati u ugostiteljstvu, trgovini i slično, rekao je Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a.
>> S 20 godina postao uspješan poduzetnik - otkrio kako je uspio!
Trendovi su se ove godine promijenili jer manje je onih koji su vrata zauvijek zaključali. U 2012. otvoreno je naviše obrta od početka krize, a posao u obrtništvu našlo je oko 12 000 ljudi. Plan je do kraja 2013. godine zaposliti 50 tisuća ljudi i otvoriti 13 tisuća novih obrta. No, za put do klijenata morat će se pobrinuti sami.
Osim izrade novih, Tomislav i popravlja stare kišobrane. 'Šteta je kišobran od 150 ili 200 kuna baciti ako je popravak 20 do 25 kuna', rekao je Tomislav. 'Samo nek je kiše', dodao je.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook