Cilj Oluje nije bilo etničko čišćenje, eksplicitno je rekao bivši američki veleposlanik odgovarajući na upit haaškog suca.
Pročitajte i ovo
Provjereno, večeras u 22:15!
Kome će sutra izreći presudu: Generalima ili Hrvatskoj?
20. godina Alfi
Jarnjak: S ovog mjesta pozdravljam generale Markača i Gotovinu
Prvog kolovoza ambasador Galbright je otišao predsjedniku Tuđmanu. Iz kratkog audio zapisa s tog sastanka sasvim je jasno da je stajalište SAD-a bilo kako Srbi nisu spremni na bilo kakvo mirovno rješenje. Samo par dana prije, Ratko Mladić je dao intervju kninskoj televiziji u kojem prijeti ponavljanjem Žepe i Srebrenice. Ujedinjeni narodi ostali su pasivni.
'To je bio moj zaključak da UN svojim trupama neće zaštiti taj džep, jer na kraju krajeva holandski bataljon nije zaštitio Srebrenicu, a snage u Bihaću su bile još manje sposobne da zaštite Bihać', rekao je Galbright.
Na sastanku s Tuđmanom Galbright mu je prenio američki demarš o postupanju s civilima i zaštiti pripadnika UN-ovih mirovnih snaga. Galbright je potvrdio da je hrvatska vlast svim strukturama prenijela naputke iz američkog demarša. Pomalo i pažljivo Greg Kehoe je pokušao otvoriti američku ulogu u pripremi Oluje. Je li Amerika dala zeleno svjetlo da Oluja može početi?
'Ja nisam siguran da kada se spominju svjetla da to ima ikakve koristi. Mi svakako nismo kazali nemojte to učiniti, a nismo ni kazali učinite tako', rekao je Galbraith.
Galbright je opisao i ulogu MPRI-ja, vojne tvrtke koju je predsjednik Clinton šest mjeseci prije Oluje poslao u Hrvatsku.
'MPRI nije pružao vojnu obuku, u smislu borbene obuke. Oni su zapravo radili u skladu sa embargom na naoružanje', rekao je.