Sudionici su okupljanje opisali kao 'mirovnu akciju, u crnini i šutnji' u povodu 20 godina od pada Vukovara, a nosili su transparente s natpisima 'Nikada nećemo zaboraviti zločine u Vukovaru', 'Solidarnost' i 'Odgovornost'. Okupljene, koji su od srbijanskih vlasti zatražili utvrđivanje istine o ratnim zločinima u Vukovaru, tijekom skupa je osiguravalo nekoliko desetina policajaca.
Udruga 'Žene u crnom' priopćenjem je podsjetila srbijansku javnost i predstavnike državnih institucija da proces suočavanja s prošlošću mora počivati na jasno utvrđenoj odgovornosti i na ispunjanju obveza što proizlaze iz odgovornosti. Od nadležnih srbijanskih državnih institucija udruga traži da utvrde odgovornost vrha bivše JNA za agresiju na Hrvatsku i pokrenu sudske postupke za zločin urbicida u Vukovaru, punu istinu o nestalima otvaranjem vojnih arhiva i da otkriju grobnice hrvatskih žrtava u Srbiji, kao i da pokrenu sudske postupke za osnivanje logora i za ubijanje i mučenje hrvatskih civila i vojnika u logorima u Stajićevu, Begejcima, Srijemskoj Mitrovici, Aleksincu, Nišu i Beogradu.
Također se traži da se uvaži zahtjev 'Žena u crnom' i 'Art klinike', koji je, kako se navodi, potpisalo više od 30 udruga civilnog društva, za postavljanje spomen ploča na mjestima logora u Stajićevu i Begejcima te da se podupru drugi vidovi simboličkih reparacija žrtvama i njihovim obiteljima. Udruge traže i da budu preispitana stajališta o ratovima devedesetih godina 20. stoljeća i o odgovornosti Srbije u njima, te dodaju kako istina o tim zbivanjima mora postati dio službenog obrazovnog sustava 'i neporeciva povijesna istina u cilju promjene moralnog poretka, vrijednosnog sustava i kulturnih obrazaca'.
'Žene u crnom' i 'Art klinika' najavili su da će u subotu, zajedno s članovima obitelji žrtava i građanima Vukovara nazočiti obilježavanju obljetnice zločina.
Pročitajte i ovo
Surova stvarnost
'Mladi ovdje ne mogu dobiti priliku'
Podijelite s nama uspomene i sjećanja
Kakve osjećaje u Vama izaziva obljetnica pada Vukovara?